WSTĘPNA OCENA STANU ZACHOWANIA OŁTARZA WITA STWOSZA
Prof. Władysław Zalewski, przewodniczący powołanej przez SKOZK komisji do ustalenia stanu zachowania i istniejących zagrożeń dla ołtarza Wita Stwosza, przedstawił ustalenia kierowanego przez siebie zespołu ekspertów.
Prof. Władysław Zalewski przygotował podsumowanie szczegółowych badań i analiz, które od połowy maja przeprowadzali specjaliści z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Warszawie, Politechniki Krakowskiej, Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Grupy Badawczej Ochrony Dziedzictwa Kultury Polskiej Akademii Nauk w Krakowie oraz Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Prace te objęły m.in. analizę składu pierwiastkowego kurzu i zabrudzeń, badanie endoskopowe stanu zachowania drewna, badanie mikroklimatu, rozeznanie stanu zachowania konstrukcji nośnej, badania termograficzne, mikrobiologiczne i mykologiczne. Przeprowadzono również szczegółową analizę ubytków i zniszczeń z odniesieniem jej do stanu ubytków zarejestrowanych przez konserwatorów w latach 1983 i 1999.
Kierowana przez prof. Władysława Zalewskiego komisja stwierdziła m.in., że konstrukcja nośna ołtarza oraz stan zachowania drewna są dobre, a w badanych obszarach nie występują grzyby i pleśń. Wykazano równocześnie, że od czasu ostatnich prac konserwatorskich w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku nie nastąpiły żadne dodatkowe ubytki form rzeźbiarskich.
Stan zachowania ołtarza Wita Stwosza nie jest katastrofalny, co nie oznacza, że arcydzieło gotyckiej rzeźby nie wymaga zabiegów konserwatorskich. Te jednak muszą zostać poprzedzone dodatkowymi badaniami, w tym m.in. stałym pomiarem mikroklimatu, czasowym monitoringiem zapylenia i pracy drewna oraz szczegółową inwentaryzacją połączoną z laserowym trójwymiarowym skaningiem.
Opracowanie prof. Władysława Zalewskiego do pobrania u dołu strony.