ZEBRANIE PLENARNE SPOŁECZNEGO KOMITETU ODNOWY ZABYTKÓW KRAKOWA
31 marca 2023. Podsumowanie działalności w roku poprzednim i planu na rok 2023 to podstawowe tematy, którymi zajęło się Zebranie Plenarne – najwyższa władza SKOZK – na swym zebraniu w Sali „Kamieniołom” im. Jana Pawła II przy kościele Św. Józefa w Podgórzu. Członkowie Komitetu pochylili się również nad wyzwaniami wynikającymi ze stanu dziedzictwa żydowskiego w Krakowie.
W trakcie posiedzenia Komitet przyjął plan dofinansowań z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa w roku 2023. W tym roku dzięki dotacji z budżetu państwa przekazanej na wniosek i za pośrednictwem Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej SKOZK dysponować będzie 37 milionami złotych, czyli o 7 mln zł więcej niż w latach poprzednich. Zostaną one przeznaczone na realizację 108 zamierzeń konserwatorskich w ramach poszczególnych priorytetów operacyjnych Narodowego Funduszu: „Projekty kluczowe”, „Obiekty użyteczności publicznej”, „Obiekty sakralne”, „Obiekty mieszkalne i usługowe” oraz „Kaplice grobowe, nagrobki, pomniki cmentarne i zespoły zieleni komponowanej”. Aż 14 z tych przedsięwzięć realizowana będzie w formule projektów kluczowych, czyli działań o strategicznym znaczeniu dla realizacji misji Komitetu. Do 9 projektów wyłonionych w konkursie w zeszłym roku Komitet w trakcie zebrania plenarnego dodał 5 kolejnych oczekujących dotychczas na liście rezerwowej. Dotyczą one rewaloryzacji tzw. drogi fortecznej na wzgórzu wawelskim, konserwacji szczytów wież kościoła Mariackiego wraz z XVII-wieczną koroną królewską, kompleksowego remontu konserwatorskiego wnętrza gotyckiego kościoła św. Idziego u stóp Wawelu, częściowej odnowy willi Decjusza oraz rewaloryzacji terenu Starego Cmentarza Podgórskiego – najstarszej nekropolii komunalnej na terenie Krakowa. Po raz pierwszy w historii Komitetu zdecydowano również o objęciu dofinansowaniem prac w obiektach ujętych w gminnej ewidencji zabytków, ale nie posiadających indywidualnych wpisów do rejestru zabytków nieruchomych. Wsparciem takim objęto 9 zabytków. Szczegółowy wykaz przyznanych dofinansowań publikujemy na stronie internetowej Społecznego Komitetu (link).
W trakcie zebrania plenarnego przyjęto również sprawozdanie z przebiegu odnowy zabytków Krakowa i działalności SKOZK w roku 2022. Przewodniczący SKOZK Borysław Czarakcziew podkreślił, że rok 2022 upłynął pod znakiem zmian w modelu działania SKOZK. Przyjęto wówczas nowy dokument strategiczny Program i kierunki działania Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, formułujący konieczność postrzegania potrzeb zabytku nie tylko w kontekście chwili bieżącej, ale również w kontekście całego cyklu jego życia. W roku 2022 dzięki dofinansowaniom przyznanym przez SKOZK zrealizowano 117 zadań w 95 krakowskich zabytkach. Przewodniczący SKOZK podkreślił bardzo dobrą współpracę SKOZK z kierowanym przez Dyrektor Joannę Florkiewicz-Kamieniarczyk Wydziałem Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Szczegółowe sprawozdanie z wykonania planu dofinansowań publikujemy w Biuletynie Informacji Publicznej SKOZK (link).
Zebranie Plenarne postanowiło uzupełnić skład Komisji Rewizyjnej SKOZK. W wyniku głosowania powołano w skład komisji pana Michała Czekaja.
Dalszą część obrad poświęcono wyzwaniom związanym ze stanem dziedzictwa żydowskiego na terenie Krakowa. Wprowadzeniem do dyskusji było wystąpienie prof. Bogusława Krasnowolskiego, historyka sztuki, zastępcy przewodniczącego SKOZK, autora wydanej w zeszłym roku, a kluczowej dla tego tematu książki „Krakowski Kazimierz: historia i kultura”. Aktualnym dopełnieniem podjętego tego tematu była prezentacja projektu organizacji przestrzeni powstającego Muzeum KL Plaszow, przedstawiona przez panią Monikę Bednarek.