ZEBRANIE PLENARNE SKOZK W KLASZTORZE FRANCISZKANÓW
18 marca 2019. Blisko milion złotych — tyle w ciągu najbliższych trzech lat zostanie wydane z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa na ratowanie zagrożonego katastrofą budowlaną klasztoru Dominikanek na Gródku. To jedna z decyzji, jakie Społeczny Komitet podjął na swym dorocznym posiedzeniu plenarnym otwierającym nowy sezon prac konserwatorskich w Krakowie.
W trakcie posiedzenia Komitet przyjął szczegółowy plan dofinansowań z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa w roku 2019. W tym roku dzięki dotacji z budżetu państwa przekazanej na wniosek i za pośrednictwem Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej SKOZK dysponować będzie 30 milionami złotych. Z tej sumy 17,3 mln zł zostanie przeznaczone na 11 projektów kluczowych. Dzięki temu wysiłkowi uda się jeszcze w 2019 roku zakończyć remont i modernizację Arsenału Miejskiego, mieszczącego część zbiorów Muzeum Książąt Czartoryskich, a także remont krypty dolnego kościoła Pijarów z cyklem odkrytych malowideł barokowych i tzw. świętymi schodami. Ekipy konserwatorskie zakończą w tym roku również prace w klasztorze Franciszkanów, otwierając niedostępne dotychczas dla zwiedzających skrzydła gotyckich krużganków. Planowane jest także zakończenie kompleksowej konserwacji zespołu cmentarza i synagogi Remuh. W formule projektu kluczowego kontynuowana będzie m.in. także renowacja Ołtarza Wita Stwosza oraz sarkofagów królów i wieszczów narodowych w kryptach katedry na Wawelu. W wawelskich podziemiach konserwacji poddane zostaną m.in. sarkofagi Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego, a spośród polskich władców — króla Augusta II Mocnego.
Pozostałe 12,3 mln zł SKOZK przeznaczy w 2019 roku na realizację 85 zamierzeń konserwatorskich w ramach poszczególnych priorytetów operacyjnych Narodowego Funduszu: „Obiekty użyteczności publicznej”, „Obiekty sakralne”, „Obiekty mieszkalne i usługowe” oraz „Kaplice grobowe, nagrobki, pomniki cmentarne i zespoły zieleni komponowanej”. Z tych środków dofinansowany zostanie m.in. pierwszy etap prowadzonych w trybie awaryjnym prac zabezpieczających bryłę klasztoru Dominikanek na Gródku wpisanego w relikty średniowiecznych murów obronnych Krakowa. Dofinansowany zostanie również remont konserwatorski gotyckiego Domu Jana Długosza oraz dalsza renowacja cennych tkanin z wystroju kapitularza katedry na Wawelu. Szczegółowy wykaz przyznanych dofinansowań publikujemy na stronie internetowej Społecznego Komitetu (link).
W trakcie zebrania plenarnego SKOZK przyjął sprawozdanie z przebiegu odnowy zabytków Krakowa w roku 2018. Dzięki dofinansowaniom z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa udało się w zeszłym roku wykonać 120 zadań konserwatorskich w 96 zabytkowych obiektach. Do najważniejszych zaliczono konserwację sarkofagów marszałka Józefa Piłsudskiego oraz króla Zygmunta III Wazy wraz z kompleksową renowacją wnętrz krypty Pod Wieżą Srebrnych Dzwonów i krypty Wazów, kolejny etap konserwacji ołtarza Wita Stwosza w bazylice Mariackiej, konserwację wnętrz Librarii w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego i zakończenie prac konserwatorskich w sali głównej budynku Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, obejmującego wymianę konstrukcji stropu nad pomieszczeniem i rekonstrukcję rozległej kompozycji malarskiej autorstwa Antoniego Tucha o tematyce patriotycznej.