Zarządzenie Nr 1/2020
Przewodniczącego Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa
z dnia 19 marca 2020 roku
w sprawie szczególnych zasad organizacji i przebiegu Zebrania Plenarnego Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa w dniu 30 marca 2020 roku
w związku z zagrożeniem zakażeniem wirusem SARS-CoV-2
Działając na podstawie upoważnienia przyznanego przez Prezydium Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa w § 3 Uchwały Nr 1/2020 Prezydium Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa z dnia 18 marca 2020 roku w sprawie zwołania Zebrania Plenarnego w dniu 30 marca 2020 roku i przyjęcia projektów dokumentów do przedłożenia na to posiedzenie, a także korzystając z uprawnień przyznanych kierującym jednostkami organizacyjnymi wykonującymi zadania o charakterze publicznym na mocy § 8 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Dz. U. z 2020 r. Poz. 433), biorąc pod uwagę stan wyższej konieczności wynikający z potrzeby ochrony w warunkach zagrożenia zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 wartości najwyższych, jakimi są życie i zdrowie człowieka, przy uwzględnieniu konieczności zachowania ciągłości i przejrzystości działań Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, zwanego dalej „SKOZK”, zarządzam, co następuje:
Porządek obrad i organizacja dyskusji
§ 1
1. Zgodnie z treścią § 1 ust. 2 przywołanej na wstępie Uchwały Nr 1/2020 Prezydium Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa z dnia 18 marca 2020 roku porządek obrad Zebrania Plenarnego SKOZK w dniu 30 marca 2020 roku, zwanego dalej „Zebraniem Plenarnym”, obejmuje:
1) rozpatrzenie sprawozdania z wykonania prognozy finansowej Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa za 2019 rok wraz z głosowaniem nad przyjęciem uchwały o przyjęciu sprawozdania;
2) rozpatrzenie informacji Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie o realizacji zadań objętych planem rzeczowo-finansowym odnowy zabytków Krakowa na rok 2019 ze środków Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i sprawozdania z realizacji planu rzeczowo-finansowego odnowy zabytków Krakowa za rok 2019 ze środków Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa wraz z głosowaniem nad przyjęciem uchwały o przyjęciu informacji oraz przyjęciu i zatwierdzeniu sprawozdania;
3) rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa – objęcia dofinansowaniem przedsięwzięć wieloletnich etapowanych Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa na lata 2020–2022 wraz z głosowaniem nad jej przyjęciem;
4) rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie planu rzeczowo-finansowego odnowy zabytków Krakowa na 2020 rok ze środków Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa wraz z głosowaniem nad jej przyjęciem;
5) rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zapewnienia ciągłości przedsięwzięć rewaloryzacyjnych podejmowanych w 2020 roku wraz z głosowaniem nad jej przyjęciem.
2. W związku z koniecznością zapewnienia rozstrzygającego charakteru głosowań przy jednoczesnym dopuszczeniu niniejszym zarządzeniem głosowania zdalnego wyklucza się zgłaszanie poprawek do projektów uchwał przedłożonych Zebraniu Plenarnemu.
3. Dyskusję nad projektami uchwał i materiałami przedłożonymi Zebraniu Plenarnemu przeprowadza się wyłącznie w okresie przed Zebraniem Plenarnym, przy użyciu funkcjonalności o charakterze forum na stronie internetowej SKOZK (www.skozk.pl).
4. Dostęp za pośrednictwem internetu do funkcjonalności, o której mowa w ust. 3, następuje na podstawie nazwy użytkownika (loginu) i niepowtarzalnego hasła, które zostaną przekazane członkom SKOZK wraz z listownymi powiadomieniami o zwołaniu Zebrania Plenarnego.
5. Indywidualne nazwy użytkownika i hasła do funkcjonalności, o której mowa w ust. 3, otrzymują wszyscy członkowie SKOZK, dyrektor Biura SKOZK i upoważnieni przez niego pracownicy tegoż Biura oraz dyrektor Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie i upoważnieni przez niego pracownicy tegoż Wydziału.
6. Wypowiedzi publikowane przy użyciu funkcjonalności, o której mowa w ust. 3, będą automatycznie podpisywane imieniem i nazwiskiem osoby publikującej oraz będą widoczne dla wszystkich mających dostęp do forum.
7. Biuro SKOZK udostępni użytkownikom funkcjonalność, o której mowa w ust. 3, nie później niż 23 marca 2020 roku.
8. Publikowanie opinii lub pytań w obrębie forum, o którym mowa w ust. 3, możliwe jest także za pośrednictwem Biura SKOZK po przekazaniu treści przeznaczonych do publikacji opinii lub pytań pracownikom Biura SKOZK nie później niż do 30 marca 2020 roku, do godziny 9:00, za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres biuro@skozk.krakow.pl lub telefonicznie w trybie analogicznym do trybu opisanego niżej w § 4 ust. 3. Przekazane za pośrednictwem poczty elektronicznej lub telefonicznie opinie i zapytania publikowane będą na forum z przywołaniem imienia i nazwiska osoby zgłaszającej, w formie zdania relacji.
9. Treści opublikowane w obrębie forum, o którym mowa w ust. 3, przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 8, załącza się w formie wydruków do dokumentacji Zebrania Plenarnego.
Organizacja posiedzenia
§ 2
1. Posiedzeniu Zebrania Plenarnego przewodniczy Przewodniczący SKOZK lub wskazany przez Przewodniczącego Zastępca Przewodniczącego SKOZK lub wskazany przez Przewodniczącego SKOZK lub Zastępcę Przewodniczącego SKOZK inny, obecny na sali obrad członek SKOZK.
2. Nad przebiegiem głosowań czuwa oraz dokonuje przeliczenia głosów komisja skrutacyjna Zebrania Plenarnego złożona z co najmniej trzech osób, powołana na początku posiedzenia przez przewodniczącego posiedzenia spośród członków SKOZK obecnych na sali obrad. Przewodniczący posiedzenia może być członkiem komisji skrutacyjnej, jeżeli liczba pozostałych członków SKOZK obecnych na sali obrad jest niewystarczająca do zapewnienia trójosobowego składu komisji.
§ 3
1. Na sali obrad Zebrania Plenarnego w trakcie posiedzenia nie mogą przebywać osoby niebędące członkami SKOZK, pracownikami Biura SKOZK, pracownikami Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie lub pracownikami Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Dopuszcza się obecność na sali obrad przedstawiciela gospodarza miejsca obrad.
2. Wejście na salę obrad Zebrania Plenarnego możliwe jest jedynie po złożeniu przez daną osobę pisemnego oświadczenia, że nie jest ona objęta izolacją lub kwarantanną na podstawie przepisów ustawy z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2008 r. Nr 234 poz. 1570, z późniejszymi zmianami).
3. Osoby zdradzające objawy chorobowe występujące przy zakażeniu wirusem SARS-CoV-2, takie jak gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem, nie będą wpuszczane na salę obrad.
4. Osoby uczestniczące w posiedzeniu Zebrania Plenarnego zobowiązane są do dezynfekcji rąk przed wejściem na salę obrad oraz do zachowywania względem innych uczestników posiedzenia odległości co najmniej 1,5 metra.
5. Liczba osób obecnych na sali obrad podczas posiedzenia nie może być większa niż 50 osób. Przewodniczący posiedzenia może obniżyć ten limit w przypadku stwierdzenia, że jego zachowanie nie pozwoliłoby zachować uczestnikom posiedzenia wzajemnej odległości od siebie, o której mowa w ust. 4.
6. W przypadku stwierdzenia przekroczenia przez liczbę uczestników posiedzenia limitu, o którym mowa w ust. 5, przewodniczący posiedzenia zarządza odbycie Zebrania Plenarnego w grupach, w odrębnych pomieszczeniach, wyznaczając spośród członków SKOZK osoby przewodniczące posiedzeniom grup. Podział na grupy następuje według kryterium pierwszej litery nazwiska uczestnika posiedzenia. W przypadku obrad w grupach każda z grup realizuje pełny porządek obrad, a wyniki głosowań są sumowane.
7. Biuro SKOZK zapewni uczestnikom posiedzenia Zebrania Plenarnego środki ochronne w postaci płynu do dezynfekcji, jednorazowych rękawiczek lateksowych lub nitrylowych i maseczek medycznych. Korzystanie ze środków ochrony w trakcie posiedzenia jest dobrowolne.
Głosowanie zdalne
§ 4
1. Dopuszcza się możliwość oddania przez członków SKOZK głosów w głosowaniach nad projektami uchwał przedłożonych Zebraniu Plenarnemu z zastosowaniem poczty elektronicznej przy użyciu karty do głosowania zdalnego lub telefonicznie.
2. Głos z zastosowaniem poczty elektronicznej przy użyciu karty do głosowania zdalnego oddaje się poprzez opatrzenie karty do głosowania zdalnego własnoręcznymi podpisami w kolumnach „Za” albo „Przeciw” albo „Wstrzymuję się” w wierszach odpowiadających poszczególnym głosowaniom, a następnie dostarczenie podobizny cyfrowej tejże karty pocztą elektroniczną w formie załącznika w formacie .pdf lub .jpg na adres biuro@skozk.krakow.pl. Biuro SKOZK sporządza wydruk podobizny karty do głosowania zdalnego oraz wydruk z poczty elektronicznej zawierający datę i godzinę dostarczenia głosu.
3. Głos przy użyciu telefonu oddaje się osobiście poprzez złożenie oświadczenia o treści oddawanego głosu oraz podanie numeru telefonu, z którego wykonywane jest połączenie, pracownikowi Biura SKOZK w rozmowie telefonicznej skierowanej na numery telefonów 12 422 69 99 lub 12 422 53 99 w godzinach pracy Biura SKOZK, to jest codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00. Pracownik Biura SKOZK po zakończeniu rozmowy wykonuje połączenie zwrotne do dzwoniącego na podany przez niego numer celem upewnienia się co do tożsamości osoby oddającej głos, a następnie sporządza notatkę służbową z przeprowadzonej rozmowy z podaniem treści dostarczonych głosów, numeru telefonu dzwoniącego oraz daty i godziny nawiązania połączenia przychodzącego.
4. Warunkiem ważności głosu oddanego przy użyciu poczty elektronicznej lub telefonicznie jest dostarczenie głosu do Biura SKOZK do godziny 9:00 w dniu 30 marca 2020 r. Za czas dostarczenia głosu oddanego przy użyciu poczty elektronicznej uznaje się czas wpływu przesyłki zawierającej podobiznę cyfrową karty do głosowania zdalnego na serwer poczty przychodzącej. Za czas dostarczenia głosu oddanego telefonicznie uznaje się czas podjęcia przez pracownika Biura SKOZK przychodzącej rozmowy telefonicznej.
5. Ze względu na zagrożenie epidemiczne wyklucza się dostarczanie karty do głosowania zdalnego inną drogą niż droga opisana w ust. 2. Głosy oddane za pomocą kart do głosowania dostarczone w sposób inny niż sposób opisany w ust. 2, w tym pocztą tradycyjną, osobiście lub przez posłańca, uznane będą za nieważne.
6. Wzór karty do głosowania przy użyciu poczty elektronicznej stanowi załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.
§ 5
1. Każdy członek SKOZK może oddać głos w głosowaniach nad przyjęciem uchwał przedłożonych Zebraniu Plenarnemu tylko raz. Oddanego głosu nie można wycofać ani zmienić.
2. Nieobecność członka SKOZK na posiedzeniu Zebrania Plenarnego nie wpływa na ważność głosu prawidłowo oddanego przy użyciu poczty elektronicznej lub telefonicznie.
Postanowienia końcowe
§ 6
Pozbawienie członka SKOZK możliwości udziału w czynnościach Zebrania Plenarnego w związku z nałożeniem na niego w trybie administracyjnym ograniczeń przewidzianych w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. 2008 Nr 234 poz. 1570, z późniejszymi zmianami), w przepisach dotyczących stanów nadzwyczajnych w rozumieniu Rozdziału XI Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w przepisach dotyczących stanu zagrożenia epidemicznego lub w niniejszym zarządzeniu, a także w związku z mogącymi pojawiać się w okresie zagrożenia wirusem SARS-CoV-2 utrudnieniami lub ograniczeniami w przemieszczaniu się, nie może stanowić przesłanki nieważności podjętych przez Zebranie Plenarne uchwał.
§ 7
W przypadku wejścia w życie po wydaniu niniejszego zarządzenia nowych przepisów regulujących stan zagrożenia epidemicznego, wprowadzających na obszarze całości lub części Rzeczypospolitej Polskiej stan nadzwyczajny w rozumieniu Rozdziału XI Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej lub wprowadzających inne istotne dla organizacji Zebrania Plenarnego regulacje, postanowienia niniejszego zarządzenia mogą ulec zmianie bez wpływu na ważność podjętych przez Zebranie Plenarne uchwał.
§ 8
W sprawach organizacji i przebiegu Zebrania Plenarnego nieobjętych Regulaminem SKOZK lub niniejszym zarządzeniem rozstrzyga do rozpoczęcia posiedzenia Zebrania Plenarnego Przewodniczący SKOZK, a po rozpoczęciu posiedzenia Zebrania Plenarnego – przewodniczący posiedzenia.
§ 9
Wykonanie niniejszego zarządzenia powierzam Dyrektorowi Biura SKOZK.
§ 10
Zarządzenie podlega doręczeniu członkom SKOZK przesyłką pocztową i w miarę możliwości pocztą elektroniczną oraz ogłoszeniu na stronie internetowej SKOZK www.skozk.pl.
§ 11
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Przewodniczący
Społecznego Komitetu
Odnowy Zabytków Krakowa
/–/
Prof. Franciszek Ziejka