ZAKOŃCZONO ODNOWĘ NAGROBKA KRÓLA WŁADYSŁAWA ŁOKIETKA
17 grudnia 2020. Końca dobiegła konserwacja najstarszego w katedrze wawelskiej nagrobka królewskiego. Przy okazji udało się nieco poszerzyć wiedzę o samym zabytku. Prace współfinansował Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.
Tumbę nagrobną Władysława Łokietka (zm. 1333) odkuto najprawdopodobniej w latach 40. XIV wieku na zamówienie jego syna i następcy – króla Kazimierza Wielkiego. Kamienny baldachim powstał dużo później, bo w początkach XX wieku. Podczas tegorocznej konserwacji nagrobka i baldachimu na samej postaci króla, a także na figurach płaczek w dolnych partiach tumby grobowej, natrafiono na ślady polichromii w barwie malachitu i ugru. Uprawnione będzie zatem przypuszczenie, że pierwotnie całość nagrobka łącznie z rzeźbą władcy była kolorowa. Nikłość śladów nie pozwala jednak na dokładne odtworzenie kolorystyki poszczególnych elementów. Na marginesie można dodać, że nierozstrzygnięte pozostaje wciąż pytanie o podobieństwo rzeźbionej twarzy monarchy do jej pierwowzoru. Wiadomo, że już XVII wieku ta partia rzeźby była nieczytelna, a jej dzisiejsza forma jest wynikiem przekucia. Niezależnie od przeprowadzanej konserwacji królewskiego nagrobka przeprowadzono endoskopowe badanie wnętrza znajdującej się pod tumbą komory grobowej. Jak się okazuje, w grobie nie stwierdzono obecności korony królewskiej.
W tym roku konserwatorzy zajmowali się jeszcze dwoma innymi nagrobkami królewskimi z nawy kościoła katedralnego – Władysława Jagiełły i Władysława Warneńczyka. O efektach tych prac napiszemy już wkrótce. Odnowa nagrobków królewskich to kolejny etap rozpisanego na wiele lat procesu odnowy wnętrz katedry na Wawelu. W przyszłym roku planowana jest przy udziale Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa odnowa kaplicy króla Jana Olbrachta, także wraz z nagrobkiem tego władcy.