ZABYTKI BEZ TAJEMNIC: SPACER PO ŻYDOWSKIM KAZIMIERZU (Synagoga Kupa)
Ostatnie w tym roku spotkanie z cyklu „Zabytki bez tajemnic: Spacer po żydowskim Kazimierzu” poświęcone było siedemnastowiecznej synagodze Kupa.
Skąd wzięła się jej nazwa? Czym bożnica Kupa różni się od innych krakowskich synagog? O czym świadczą jej bogate dekoracje malarskie? Jak odnawiano zabytek zamieniony w czasach PRL na magazyn butów?
Historię bożnicy i jej odnowę wspieraną w latach 90. przez Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa przybliżył prof. Bogusław Krasnowolski, historyk sztuki, znawca dziejów Kazimierza, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Uniwersytetu Pedagogicznego. O żydowskiej dobroczynności, bez której nie powstałaby synagoga Kupa, mówił Pan Marek Tuszewicki, doktorant z Instytutu Judaistyki UJ.
Spotkanie rozpoczęliśmy 2 grudnia (niedziela) o godzinie 10 (wejście od strony ul. Miodowej 27).
Organizatorami spotkań z cyklu „Zabytki bez tajemnic: Spacer po żydowskim Kazimierzu” jest Insytytut Judaistyki UJ, Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa oraz Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.