SPOŁECZNY KOMITET ODNOWY ZABYTKÓW KRAKOWA ŻEGNA PROF. JERZEGO WYROZUMSKIEGO
2 listopada 2018. Wybitny historyk, były prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego i sekretarz generalny Polskiej Akademii Umiejętności brał aktywny udział w pracach Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa nieprzerwanie od 1990 roku. Zmarł w wieku 88 lat.
Profesor Jerzy Wyrozumski był historykiem polskiego średniowiecza. Będąc uczniem prof. Romana Grodeckiego, kontynuował w niełatwych czasach powojennych najlepsze tradycje przedwojennej szkoły historycznej. Szerokie zainteresowania badawcze, obejmujące historię polityczną, gospodarczą, dzieje kultury i zjawisk społecznych, łączył z wybitnymi kompetencjami filologicznymi oraz perfekcyjną analizą i krytyką źródeł, które zajmowały niezmiennie centralne miejsce w Jego pojmowaniu historii jako nauki. W dorobku Profesora Jerzego Wyrozumskiego postawa ta zyskała najpełniejszy wyraz w klasycznym już dziele poświęconym historii średniowiecznego Krakowa, wydanym w 1992 roku jako pierwszy tom „Dziejów Krakowa”. Obraz powstającego i krzepnącego organizmu miejskiego Autor przedstawił w nim na tle zmieniających się przez wieki uwarunkowań politycznych, społecznych i gospodarczych, wnosząc przy okazji szereg nowych ustaleń, zwłaszcza dotyczących pierwszych stuleci istnienia Krakowa, lokacji miasta i okresu zjednoczenia państwa polskiego po rozbiciu dzielnicowym. Profesor Jerzy Wyrozumski napisał również biografię Kazimierza Wielkiego – dzieło dla historii polskiego późnego średniowiecza kanoniczne. W książce tej, adresowanej do szerokiego kręgu czytelników, zawartych zostało szereg autorskich interpretacji i rozstrzygnięć, które zostały powszechnie zaakceptowane w historiografii i do dziś tworzą zrąb wszelkich badań nad historią XIV wieku. Z kolei wielokrotnie wznawiany akademicki podręcznik dziejów Polski do 1505 roku autorstwa Profesora był podstawową lekturą kilku pokoleń studentów i miłośników historii.
Profesor Jerzy Wyrozumski brał bardzo aktywny udział w życiu naukowym Krakowa. W trudnych latach osiemdziesiątych był dziekanem Wydziału Historyczno-Filozoficznego oraz prorektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przez wiele lat stał na czele Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, zapewniając wsparcie społecznym opiekunom Kopca Kościuszki i Kopca Piłsudskiego. Jako ekspert z zakresu historii brał udział w procesie kanonizacyjnym Św. Jadwigi Królowej. W latach 1994–2016 pełnił funkcję sekretarza generalnego odrodzonej Polskiej Akademii Umiejętności. W 1995 roku otrzymał złoty medal „Cracoviae Merenti”. W 1990 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej powołał Profesora Jerzego Wyrozumskiego w skład Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.