SPOŁECZNY KOMITET ODNOWY ZABYTKÓW KRAKOWA ŻEGNA DYREKTOR ZOFIĘ GOŁUBIEW
9 marca 2022. Zofia Gołubiew była historykiem sztuki, publicystką, wieloletnią dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, postacią głęboko zaangażowaną w ochronę i promowanie krakowskiego dziedzictwa. W 2001 roku weszła w skład Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, w którym z dużym osobistym poświęceniem działała. Zofia Gołubiew zmarła w wieku 80 lat.
Zofia Gołubiew przez większość zawodowego życia związana była z Muzeum Narodowym w Krakowie. W latach 1996–2000 jako zastępca dyrektora Muzeum odpowiadała za jego działalność naukową i oświatową. W latach 2000–2015 stała na czele Muzeum, podejmując program głębokiej modernizacji tej instytucji i wprowadzenia jej w XXI wiek. W czasie kierowania Muzeum przez Zofię Gołubiew przeprowadzono – połączone z dostosowaniem do współczesnych standardów muzealniczych – kompleksowe remonty konserwatorskie zabytkowych budynków, będących siedzibami oddziałów muzealnych: Sukiennic, Domu Jana Matejki, Domu Józefa Mehoffera, Kamienicy Łozińskich, Kamienicy Szołayskich i Pałacu Czapskich. To właśnie z Jej postacią na trwałe będzie łączone zaadaptowanie do funkcji ekspozycyjnych dwóch cennych zabytków – gotycko-renesansowego Pałacu Biskupa Erazma Ciołka i XVIII-wiecznego spichlerza na placu Sikorskiego.
Od 1997 roku Zofia Gołubiew w ramach Komisji Informacji i Inicjatyw Społecznych współpracowała ze Społecznym Komitetem Odnowy Zabytków Krakowa. W 2001 roku Prezydent RP powołał Ją w skład Komitetu, a w 2009 roku została członkiem Prezydium Komitetu. Zofia Gołubiew z dużym osobistym poświęceniem angażowała się w działalność SKOZK. Inicjowała interwencje Komitetu w Ministerstwie Kultury w sprawie Domu Legionistów na Oleandrach i przewodniczyła ekspertom oceniającym wnioski o dofinansowanie prac konserwatorskich i remontowych. Ostatnio kierowała zespołem opracowującym rekomendacje SKOZK w sprawie kierunku rewaloryzacji krakowskiej „Kossakówki”. To między innymi dzięki Jej autorytetowi udało się przekonać władze Krakowa do porzucenia pierwotnych planów zagospodarowania willi, które dla dziejów rodziny przewidywały miejsce marginalne. Dziś wiemy, że powstające w „Kossakówce” muzeum w całości poświęcone będzie Kossakom.
Wraz z odejściem Zofii Gołubiew wszyscy straciliśmy Osobę głęboko oddaną sprawom kultury i dziedzictwa.