19 grudnia 2022. Przewodniczący SKOZK Borysław Czarakcziew oraz Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski podpisali porozumienie o współpracy. W uroczystości w Muzeum XX. Czartoryskich wziął udział minister Piotr Ćwik, Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP.
Porozumienie przewiduje wzajemne konsultowanie działań na rzecz zabytków na poziomie strategicznym oraz możliwość korzystania w miarę potrzeby z zaplecza eksperckiego i doradczego partnera. SKOZK i Miasto Kraków będą też wymieniać się informacjami o standardach prawnych i środkach nadzoru stosowanych przy udzielaniu dysponentom zabytków dotacji z przeznaczeniem na prace konserwatorskie i remontowe. Podpisanie porozumienia jest naturalnym etapem dotychczasowego współdziałania Komitetu i samorządu miejskiego. Komitet wspiera również ważne inwestycje samorządu miejskiego w formule projektów kluczowych. W tym roku postanowił o zaangażowaniu środków Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa (NFRZK) w wymiarze strategicznym w rewaloryzację popadającej w ruinę willi „Kossakówka”, która doprowadzi do utworzenia w niej muzeum rodziny Kossaków (inwestor: Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, wartość inwestycji: 10,2 mln zł, dofinansowanie z NFRZK: 6,5 mln zł), oraz w kompleksowy remont unikatowego, XIX-wiecznego fortu wieżowego „Św. Benedykt” połączony z adaptacją zabytku na centrum edukacji młodzieży w zakresie nauk ścisłych (inwestor: Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie, wartość inwestycji: 11,3 mln zł; dofinansowanie z NFRZK: 5,4 mln zł).
To już piąte porozumienie o współpracy, jakie SKOZK zawarł z instytucjami zaangażowanymi w ochronę zespołów zabytkowych Krakowa – narodowej spuścizny w zakresie dóbr kultury. Komitet podpisał w okresie ostatnich 18 miesięcy porozumienia z Województwem Małopolskim, Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie, Politechniką Krakowską i Narodowym Instytut Dziedzictwa.