64 zabytkowe stoły z czytelni Biblioteki Jagiellońskiej już odnowione. Książnica uniwersytecka to jeden z najmłodszych zabytków, których odnowę wspiera SKOZK.
Wyposażenie czytelni głównej Biblioteki Jagiellońskiej, obejmujące stoły, krzesła, boazerie i regały, pochodzi z lat trzydziestych XX wieku, z czasu gdy powstawał budynek uniwersyteckiej książnicy. Gmach popularnej Jagiellonki to zdaniem historyków sztuki jedno z najwybitniejszych osiągnięć architektury modernistycznej w międzywojennej Polsce.
W tym roku odnowiono 64 stoły czytelni głównej. Aż w 34 z nich konserwatorzy musieli wymienić blaty, które zniszczyła wieloletnia eksploatacja oraz wcześniejsze doraźne i nieumiejętne naprawy. Meble wykonano z drewna iglastego z dębową okładziną na blatach. Na ich konserwację SKOZK przeznaczył 91 tys. zł. W przyszłym roku powinny zostać odnowione pozostałe stoły z czytelni głównej Jagiellonki (51 szt.).
Biblioteka Jagiellońska jest najstarszą publiczną biblioteką naukową w Polsce, której początki sięgają odnowienia uniwersytetu krakowskiego przez króla Władysława Jagiełłę w roku 1400. W jej skarbcu przechowywane są najcenniejsze dla polskiej kultury i nauki rękopisy, w tym manuskrypt dzieła Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich” i Kodeks Behema.
SKOZK wspomaga prace konserwatorskie w Bibliotece Jagiellońskiej od 2009 roku. Dotąd odnowiono m.in. hol na parterze i I piętrze oraz wystrój głównej klatki schodowej.