Grant z Unii Europejskiej i dotacje SKOZK – z tych środków w zrujnowanej kurtynie fortu pod Kopcem Kościuszki powstanie w ciągu trzech lat nowoczesne centrum konferencyjno-wystawiennicze. Przewodniczący SKOZK wziął udział w uroczystości podpisania aktu erekcyjnego centrum.
– Zniknęła przed kilku laty „wielka ruina” w Tyńcu, niechaj zniknie i ta pod kopcem Kościuszki. W Tyńcu, w zrujnowanej do niedawna bibliotece klasztornej działa dziś Benedyktyński Instytut Kultury. Mamy nadzieję, że i centrum, które tutaj powstanie, tchnie w to miejsce nowe życie – mówił do zebranych prof. Franciszek Ziejka, przewodniczący SKOZK. Żeby tak się stało, w ciągu najbliższych trzech lat trzeba będzie zainwestować 7,9 mln zł. Połowę tej kwoty zarządzający fortem Komitet Kopca Kościuszki otrzyma ze środków unijnych w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007–2013. Pozostałą część pokryje Narodowy Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.
– Kurtyna jeszcze trzy tygodnie temu była wypełniona ziemią i porośnięta samosiejnym lasem – przypomniał prof. Mieczysław Rokosz, przewodniczący Komitetu Kopca Kościuszki. Projekt przewiduje nie tylko usunięcie mas ziemnych i roślinności, ale także rekonstrukcję i konserwację całej zrujnowanej południowej kurtyny – miejsca, na które do I wojny światowej austriaccy żołnierze wytaczali forteczne działa.
W uroczystości podpisania aktu erekcyjnego centrum konferencyjno-wystawienniczego im. Tadeusza Kościuszki oprócz prof. Franciszka Ziejki wzięli udział: wiceprezydent Krakowa Elżbieta Koterba, wiceprzewodniczący krakowskiej rady miasta Sławomir Pietrzyk, członek zarządu województwa małopolskiego Witold Latusek, sekretarz generalny Polskiej Akademii Umiejętności prof. Jerzy Wyrozumski. W imieniu kardynała Franciszka Macharskiego budowę poświęcił ks. prof. Jacek Urban, kanonik katedry wawelskiej.