Realizacja misji Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa możliwa jest dzięki środkom Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, z którego przyznawane są dofinansowania do prac projektowych, konserwatorskich i remontowych w obiektach zabytkowych na terenie Krakowa. Taki mechanizm wynika z zapisów ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 roku o Narodowym Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.
Najważniejszym źródłem zasilania Narodowego Funduszu jest budżet państwa. Dotacja z budżetu państwa do Narodowego Funduszu od 1990 roku zapisywana jest na wniosek Kancelarii Prezydenta RP w dziale „01. Kancelaria Prezydenta RP”, w rozdziale 92123 projektu ustawy budżetowej na dany rok. Projekt ustawy budżetowej jest przedmiotem prac Sejmu i Senatu RP, w ramach obrad komisji oraz na posiedzeniach plenarnych. Sejm i Senat mogą wprowadzać do projektu poprawki.
Sejm RP i Senat RP rozpatrują również sprawozdania Najwyższej Izby Kontroli z kontroli wykonania ustawy budżetowej, w tym również z przekazywania dotacji dla Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.
—
fot. I, Kpalion, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons