Zamknięcie tegorocznego etapu remontu dachu Akademii Sztuk Pięknych. Północny ryzalit odzyskał pierwotną dekorację rzeźbiarską.
Jej najważniejszym elementem są trzy gryfy stojące na przyczółkach ryzalitu. Z fotografii archiwalnych wiadomo, że gryfy „strzegły” Akademii jeszcze w latach trzydziestych XX wieku. Uległy zniszczeniu najprawdopodobniej w czasie okupacji niemieckiej, być może w ramach akcji rekwizycji metali szlachetnych dla potrzeb przemysłu zbrojeniowego. Ich rekonstrukcji podjął się prof. Józef Sękowski, rzeźbiarz i wykładowca ASP. Nowe rzeźby wykonano z blachy tytanowo-cynkowej.
Remont dachu i północnej kopuły Akademii to jedno z największych zadań finansowanych w tym roku przez SKOZK w zabytkach należących do krakowskich szkół wyższych. Dzięki dotacji 650 tys. zł z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa uczelnia wymieniła część pokrycia dachowego i przygotowała projekt odtworzenia płotków przeciwśniegowych. Prace na dachu ASP zostaną wznowione w przyszłym roku. Wtedy też konserwatorzy zajmą się południową kopułą budynku, a na jej przyczółkach zostaną ustawione repliki trzech kolejnych gryfów.
Gmach Akademii Sztuk Pięknych wzniesiono na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XIX wieku w stylu neorenesansowym. Jego architektem był Maciej Moraczewski, ojciec premiera pierwszego rządu odrodzonej w 1918 roku Rzeczypospolitej – Jędrzeja Moraczewskiego. W gmachu tym studiowali m.in. Stanisław Wyspiański, Tadeusz Kantor, Andrzej Wajda.