12 października 2018. Trzask, chrzęst i rumor. To codzienność w XVI-wiecznych wnętrzach dawnego Arsenału Miejskiego. Trwa remont budowli wchodzącej w skład kompleksu Muzeum Książąt Czartoryskich – oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie. Prace budowlano-konserwatorskie ruszyły na dobre wiosną 2018 roku, a zakończą się późną jesienią przyszłego roku. Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa uznał to przedsięwzięcie za projekt kluczowy Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.
Arsenał Miejski, mieszczący od lat siedemdziesiątych XIX wieku zbiory muzealne książąt Czartoryskich, wymagał przystosowania do współczesnych standardów ekspozycyjnych, godnych tej – zapewne najcenniejszej w Polsce – kolekcji sztuki. Zbiory Czartoryskich pozostają od 2010 roku w większości niedostępne dla zwiedzających z powodu przeciągającego się remontu głównego gmachu Muzeum oraz zmian własnościowych (przypomnijmy: w grudniu 2016 roku zbiory i budynki Muzeum Książąt Czartoryskich wraz z Biblioteką nabył Skarb Państwa). Prace remontowe i modernizacyjne w Arsenale obejmują obecnie obniżenie poziomu stropów pomiędzy podziemiami a parterem, wzmocnienie konstrukcyjne stropów nad I piętrem i prace zabezpieczająco-konserwatorskie przy murach gotyckiej Baszty Stolarskiej. Ekipa remontowa i konserwatorzy szykują się już do najbardziej chyba spektakularnej części tej inwestycji – przywrócenia historycznej formy dachu według koncepcji francuskiego architekta Maurice’a Ouradou (druga połowa XIX wieku). Był on uczniem i zarazem zięciem słynnego Eugène’a Viollet-le-Duca, znanego z ocalenia średniowiecznych murów obronnych miasta Carcassonne, ojca purystycznego nurtu europejskiej myśli konserwatorskiej.
Dzięki przeprowadzonej modernizacji muzeum w Arsenale zwiększy swą powierzchnię ekspozycyjną, przystosowując do tej funkcji również parter budynku, dotychczas w niewielkim stopniu dostępny dla zwiedzających. Arsenał pomieści docelowo ekspozycję sztuki starożytnej ze zbioru Czartoryskich i będzie stanowił z punktu widzenia zwiedzających integralną część muzeum obejmującego także pałac przy ul. Św. Jana 19 i tzw. Klasztorek. Prace remontowe w Arsenale zakończą się wraz z otwarciem dla zwiedzających gmachu przy ul. Św. Jana (koniec 2019 roku), natomiast galeria sztuki starożytnej zostanie udostępniona po kilku kolejnych miesiącach niezbędnych dla aranżacji ekspozycji. Prowadzone przez Muzeum Narodowe w Krakowie prace konserwatorsko-budowlane w dawnym Arsenale Miejskim dofinansowane będą w latach 2017–2019 kwotą 9,0 mln zł z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa dzięki dotacjom z budżetu państwa przekazywanym za pośrednictwem Kancelarii Prezydenta RP.