ODNOWA ZABYTKÓW NAJWYŻEJ OCENIONYM PRZEDSIĘWZIĘCIEM INFRASTRUKTURALNYM KRAKOWA W „PLEBISCYCIE 25-LECIA”
Czytelnicy „Gazety Wyborczej” i portalu gazeta.pl uznali odnowę zabytków i działalność SKOZK za jedno z dziesięciu najważniejszych wydarzeń ostatniego ćwierćwiecza w Krakowie. Rewaloryzacja zabytków została zarazem oceniona w „Plebiscycie 25-lecia” najwyżej ze wszystkich przedsięwzięć związanych z inwestycjami, infrastrukturą i przestrzenią miasta.
Odnowa zabytków Krakowa i działalność SKOZK znalazły się w głosowaniu czytelników „Gazety Wyborczej” i portalu gazeta.pl na 8. miejscu listy najważniejszych wydarzeń w Krakowie po 1989 roku. Pierwsze miejsce zajęło niedawne uchwalenie zakazu palenia węglem w piecach. Na kolejnych pozycjach znalazły się: ożywienie Kazimierza, przyznanie Krakowowi tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2000 roku, Festiwal Kultury Żydowskiej, boom turystyczny, działalność Stowarzyszenia Siemacha z akcją „Szlachetna Paczka” oraz żałoba po śmierci Jana Pawła II.
Warto zwrócić uwagę, że wśród wydarzeń związanych z inwestycjami, przestrzenią publiczną i szeroko pojętą infrastrukturą miasta Krakowa odnowa zabytków i działalność SKOZK zajęła w plebiscycie najwyższą pozycję, wyprzedzając m.in. rozwój portu lotniczego w Balicach (miejsce 9.), budowę nowych mostów na Wiśle (miejsce 11.), powstanie nowego kampusu UJ (miejsce 13.), rozwój sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach (miejsce 15.) i budowę nowych stadionów piłkarskich (miejsce 25.). Łącznie w części plebiscytu dotyczącej szeroko rozumianych wydarzeń oddano 12 852 głosów (każdy uczestnik mógł wskazać maksymalnie 3 wydarzenia).
W prowadzonym równolegle głosowaniu na krakowską postać 25-lecia wygrała Wisława Szymborska, a kolejne miejsca zajęli ks. Józef Tischner i przewodniczący w latach 1990–1991 pracom SKOZK Stanisław Lem.
Jak zauważa Magdalena Kursa, dziennikarka krakowskiej redakcji „Gazety Wyborczej”, „choć analogiczne plebiscyty >>Wyborcza<< prowadziła we wszystkich dużych miastach, największym zainteresowaniem głosowanie cieszyło się w dwóch: we Wrocławiu i Krakowie, gdzie oddano znacznie więcej głosów niż w dwukrotnie większej Warszawie.”