19.12.2013 r. – Zebranie Plenarne SKOZK | Marta Razowska
Walka o zabytki jednoczy
Podczas wczorajszych obchodów 35. rocznicy powstania Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa posłowie opozycji obiecali wsparcie i zapewnili o dalszej wspólnej walce o pieniądze na krakowskie zabytki
Obecny podczas uroczystego posiedzenia SKOZK na Wawelu wojewoda małopolski Jerzy Miller poinformował, że nadal trwają prace nad zmianą ustawową dotyczącą stworzenia nowego funduszu na zabytki w całej Polsce, która miałaby zacząć obowiązywać od 2015 r.
– Kraków udowodnił, że uspołecznienie problemu dbałości o dziedzictwo narodowe dobrze służy sprawie – mówił Miller. – W związku z tym uznajemy, że to rozwiązanie powinno być modernizowane, że powinno być dostępne nie tylko dla Krakowa, ale także dla innych miast historycznych.
Zgodnie z obietnicą wojewody gotowy projekt ustawy zostanie udostępniony członkom SKOZK podczas nadzwyczajnego zgromadzenia plenarnego. – Będzie to dla nas okazja do wypowiedzenia się jeszcze przed przyjęciem ostatecznej wersji projektu, jaka trafi do Sejmu – mówił podczas posiedzenia Franciszek Ziejka. Przewodniczący SKOZK zaznaczył jednocześnie, że dotacje na ratowanie zabytków Krakowa powinny być dzielone przez osoby pracujące społecznie, które znają potrzeby miasta i najlepiej potrafią wskazać priorytety. Właśnie takie rozwiązanie zdaniem prof. Ziejki, a nie odgórne dzielenie pieniędzy np. przez ministra kultury, powinno być stosowane także w innych miastach.
W swoim przemówieniu prof. Ziejka wyraził także nadzieję na pomoc posłów nad tworzeniem ostatecznej wersji nowej ustawy opracowywanej przez wojewodę. Złożył też podziękowania na ręce tych, którzy szczególnie przyczynili się do obrony sprawy rewaloryzacji zabytków Krakowa. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in.: Andrzej Adamczyk, Jerzy Duda, Ireneusz Raś, Józef Lassota i Jerzy Fedorowicz, który podziękował z kolei członkom opozycji. – Opozycja, która mówi tak wyrazistym głosem o tym, co jest dla Krakowa ważne, bardzo pomaga w realizacji naszych działań – podkreślał polityk PO. Andrzej Duda z PiS w odpowiedzi na podziękowania Fedorowicza zapewnił, że ta współpraca będzie nadal realizowana. – O pieniądze na zabytki Krakowa będziemy walczyć zawsze, bez względu na polityczne meandry – mówił Duda.
Podczas wczorajszego posiedzenia przewodniczący SKOZK przedstawił plan dofinansowania prac konserwatorskich w nadchodzącym roku: 40 proc. z przyznanych 30 mln zostanie przeznaczone na obiekty użyteczności publicznej, 38,5 proc. na budynki sakralne, 19,5 proc. na remonty i odnowę budynków mieszkalnych i usługowych oraz 2 proc. na ratowanie zabytkowych nagrobków i pomników na cmentarzach.
Prof. Ziejka podkreślił, że ze względu na niepewne losy komitetu należy skupić się na kontynuacji i zakończeniu już rozpoczętych prac. Wśród zadań na przyszły rok wymienił m.in. dokończenie prac w kaplicy Potockich, rozpoczęcie remontu wieży zegarowej oraz naw i obejścia w katedrze na Wawelu, zakończenie odnowy fortyfikacji Zamku Królewskiego oraz generalnego remontu Pałacu Krzysztofory, remont wieży hejnałowej w Bazylice Mariackiej oraz konserwację witrażu „Bóg Stwórca" Stanisława Wyspiańskiego w bazylice Franciszkanów.
Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa za swoją działalność został uhonorowany medalem Polonia Minor, przyznawanym przez marszałka i przewodniczącego sejmiku małopolskiego.
Autor: Marta Razowska
Data publikacji: 19.12.2013 r.
Miejsce publikacji: 2