20.11.2012 – Stary Cmentarz Podgórski | Małgorzata Mrowiec
Ratowanie strzępka niezwykłego cmentarza
PODGÓRZE. Zakończyła się renowacja kolejnych dwóch zabytkowych pomników na Starym Cmentarzu Podgórskim: na grobach Macieja Kordeusza i Józefa Ciesielskiego. Ratowanie tej najstarszej w naszym mieście komunalnej nekropolii finansuje Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.
Wśród pochowanych na cmentarzu są m.in. burmistrzowie miasta Podgórza, jego honorowi obywatele, działacze społeczni czy artyści. W ramach akcji ratowania cmentarza odnawia się systematycznie zarówno nagrobki na grobach takich postaci, jak też osób anonimowych.
Gdy chodzi o pomniki, przy których właśnie zakończono prace, jeden przynosi pewną wiedzę o zmarłym. To nagrobek Macieja Kordeusza, który -jak informuje napis – przez 50 lat był pracownikiem młynów. – Najpewniej chodzi o młyny parowe Barucha. Zapewne pochowany tu ich pracownik nie miał rodziny, pracodawca ufundował mu grób – mówi Mikołaj Kornecki, członek SKOZK.
Stary Cmentarz Podgórski przez ponad sto lat był nekropolią ówczesnego miasta Podgórza. Dokładna data jego powstania nie jest znana, prawdopodobnie przypadło ono na okres między
Wyremontowany pomnik na grobie Macieja Kordeusza 1786 a 1792 r. Oznacza to, że jest najstarszym cmentarzem komunalnym na terenie Krakowa.
Niegdyś nekropolia była dużo większa. – W czasie II wojny cmentarz w ponad jednej trzeciej został zniszczony, gdy odebrano mu część terenu pod budowę linii kolejowej. Kolejny raz został okrojony w latach 70., podczas budowy ul. Powstańców Śląskich (pierwotnie Telewizyjnej), która została poprowadzona przez cmentarz – przypomina Paweł Kubisztal ze Stowarzyszenia PODGORZE.PL. Dodają że jeszcze kilka lat temu nie przypominał on cmentarza. – Strzępek cmentarza, który pozostał, zamienił się w bezładne zwalisko kamieni – przypomina.
Cmentarz przez lata był nieogrodzony, zaśmiecony i zarośnięty, stanowił miejsce schadzek, pijackich balang. W końcu w latach 90. ogrodzono go, usunięto gąszcz samosiejek.
Znawcy podkreślają, że ratowane jest tutaj świadectwo pięknej nekropolii, równie ciekawej, co Rakowicka W tym roku SKOZK przeznaczył na odnowę czterech zabytkowych nagrobków na Starym Cmentarzu Podgórskim prawie 77,5 tys. zł.
Autor: Małgorzata Mrowiec
Data publikacji: 20.11.2012
Miejsce publikacji: 4