30.11.2012 r. – Środki budżetowe na NFRZK | Małgorzata Mrowiec
Zagrożone pieniądze na krakowskie zabytki
FINANSE. Gdy w Warszawie okrawana jest pula dotacji na zabytki Krakowa, małopolscy parlamentarzyści deklarują, że będą o nie walczyć. PiS przygotowało list otwarty. PO się nie podpisuje, za to obiecuje zadbać o korzystne rozwiązanie prawne.
Dwa dni temu Sejmowa Komisja Finansów Publicznych poparła projekt budżetu na 2013 r. – z poprawkami. Jedna z nich, zgłoszona przez PO, obcięła o 5OO tys. pulę 42 mln zł z budżetu Kancelarii Prezydenta RP na Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa Ostateczna decyzja będzie należała do posłów, gdy będą głosować nad budżetem w Sejmie.
-Ma to wymiar symboliczny, dlatego że do tej pory środków z tej puli nie zabierano – tak o poprawce mówił wczoraj na konferencji prasowej krakowski poseł PiS Andrzej Duda. Przypomniał, że ostatnio szef komisji finansów publicznych Dariusz Rosati (PO) postulował, by pieniądze na ochronę zabytków były w gestii ministra kultury a nie prezydenta. – Jeżeli tak by się stało, to te pieniądze się rozpłyną i Kraków ich nie zobaczy – skwitował Duda.
Ostatnio zawrzało wokół NFRZK również dlatego że kilkanaście miast upomniało się o ekstrapieniądze na zabytki, jakie zapewnia Krakowowi ustawa z l985r.To ok. 40 mln zł co roku, które rozdziela Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, finansując lub wspierając prace w ponad 100 obiektach rocznie. -Przede wszystkim dwa miasta walczą o te pieniądze: Poznań i Wrocław. To są miasta zasobne – przekonuje Andrzej Duda. -Poza tym nie są tak spektakularną wizytówką Polski jak Kraków, dawna stolica Polski, miasto królów, gdzie przyjeżdża najwięcej turystów.
Przygotowany został list otwarty Małopolskiego Zespołu Parlamentarnego do premiera. Podpisani pod nim sprzeciwiają się zmienianiu zasad dotyczących pieniędzy na renowację zabytków Krakowa. Podpisali się małopolscy posłowie PiS. Duda apeluje, by zrobiło to też PO.
-Przecież to byłby apel do samych siebie, do posłów – odpowiada Józef Lassota, poseł PO z Krakowa. Zwraca uwagę, że Najwyższa Izba Kontroli ostatnio stwierdziła, iż dotychczasowe rozwiązanie dotyczące NFRZK jest niezgodne z systemem obowiązującego prawa. –Włączę się w działania na rzecz tego, żeby nowe rozwiązanie pozostało korzystne dla Krakowa, skoro stare zostało zakwestionowane -deklaruje Lassota.
Autor: Małgorzata Mrowiec
Data publikacji: 30.11.2012 r.
Miejsce publikacji: 4