18.01.2011 r. – Spotkanie Prezydenta RP ze SKOZK | (ŁUG, PAP)
Twórcy odznaczeni na Wawelu
Zwiedzanie odnowionych zabytków, udział w posiedzeniu SKOZK, odznaczenia dla twórców i uroczysty obiad w salach Sukiennic wydany na cześć odznaczonych – to najważniejsze punkty wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Krakowie.
Na Wawelu prezydent Bronisław Komorowski wręczył wybitnym artystom i twórcom kultury odznaczenia państwowe. Najwyższe z nich, Order Orła Białego, otrzymała poetka Wisława Szymborska w uznaniu „zasług dla kultury narodowej" oraz „za wybitne osiągnięcia w twórczości literackiej", zwieńczone Nagrodą Nobla.
Lista wyróżnionych jest długa. Wielki Krzyż Orderu Odrodzenia Polski otrzymali Maja Komorowska, Jan Ostrowski i Andrzej Rottermund. Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski powędrował do Wojciecha Fangora, Janusza Gajosa, Krystyny Jandy, Włodzimierza Nahornego, Anny Polony, Jerzego Treli, Teresy Żylis-Gary. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dostali Anda Rottenberg oraz Jerzy Skolimowski. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał Jan Jakub Kolski. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski wręczono natomiast Marcinowi Fabiańskiemu, Zdzisławie Jakosz-Chojnackiej, Grzegorzowi Kurzyńskiemu, Pawłowi Mykietynowi, Romanowi Opałce, Zdzisławowi Pietrasikowi, Leonowi Tarasewiczowi i Krzysztofowi Wodiczce. Złoty Krzyż Zasługi otrzymała Barbara Hollender.
– Nie ma lepszego sposobu, ale też piękniejszego miejsca niż Wawel, żeby wyrazić wdzięczność wobec ludzi kultury, propagujących ją, uprawiających różne dziedziny sztuki – mówił Bronisław Komorowski.
Prezydent uczestniczył następnie w zebraniu plenarnym Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, które odbyło się w auli Collegium Novum UJ w Krakowie. Głowa państwa patronuje działalności SKOZK. Prezydent powołuje jego członków. Za pośrednictwem Kancelarii Prezydenta płyną z budżetu centralnego pieniądze na Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, które SKOZK rozdziela.
Przewodniczący komitetu prof. Franciszek Ziejka zaapelował do prezydenta o wyjaśnienie podstaw prawnych odwołania ze składu Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa osób, które nie złożyły oświadczeń lustracyjnych
i zadośćuczynienie wobec skrzywdzonych.
Prof. Ziejka przypomniał, że w 2008 r. ponad 30 osób straciło członkostwo lub odeszło ze SKOZK z powodu kontrowersji związanych z obowiązkiem składania oświadczeń lustracyjnych. Część z nich uważała że taki wymógł wynika ze zbyt szerokiej interpretacji ustawy lustracyjnej. W gronie tym byli m.in. Józefa Hennelowa, bp Tadeusz Pieronek, Krystyna Zachwatowicz i prof. Jacek Woźniakowski.
Według Kancelarii Prezydenta, stało się to automatycznie z mocy ustawy. Z członkostwa w komitecie sami zrezygnowali wówczas m.in. Krzysztof Kozłowski, Jan Pieszczachowicz i prof. Aleksander Krawczuk.
Prof. Ziejka zaapelował też, by prezydent nie dopuścił do likwidacji Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków. Prezydent Komorowski nie odniósł się w swoim wystąpieniu do apelu prof. Ziejki. Zapewnił członków SKOZK, że jest gotów do współpracy i że choć jest coraz więcej szans na ratowanie zabytków, nie ma powodu, by likwidować Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa .
Autor: (ŁUG, PAP)
Data publikacji: 18.01.2011 r.
Miejsce publikacji: 4