16.01.2014 r. – Skarbony SKOZK | Małgorzata Mrowiec
Jest wolna skarbonka, aby zbierać na zabytki. Ale gdzie ją ustawić?
Inicjatywa. Turyści mogliby wrzucać pieniądze na odnawianie krakowskich zabytków do trzech zamiast dotychczasowych dwóch skarbonek. Bo jest jeszcze jedna, która znalazła się w ostatnim czasie. Trzeba ją jednak zmodernizować i wymyślić dla niej miejsce.
Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa zbiera pieniądze na renowacje za pośrednictwem skarbonek na Rynku i na Wawelu. – A dwa czy trzy lata temu w magazynach Muzeum Narodowego znalazła się trzecia skarbona. Jest o 30 procent większa od tych dwóch – powiedział nam Maciej Wilamowski, dyrektor biura SKOZK.
Ustawienie odnalezionej skarbony jest rozważane w przestrzeni miasta. Jednak do tego trzeba pieniędzy. -Doświadczenia rozbijanej skarbonki z Rynku wskazują, że konieczna byłaby modernizacja tej skarbony, wyposażenie jej w pancerne szyby. Ktoś musiałby to sfinansować – mówi Wilamowski, mając na myśli sponsora.
Po drugie, potrzebny jest dobry pomysł na miejsce dla skarbonki, bo musi ono być zarazem bezpieczne, jak i dające szansę na dobre efekty zbiórki. Dzięki skarbonce na odwiedzanym przez miliony ludzi Rynku Głównym rocznie udaje się uzyskać kilka tysięcy złotych. Czy jest lokalizacja, w której nowa skarbona dałaby zbliżony (albo nawet lepszy) wynik? To pytanie do naszych Czytelników. Czekamy na propozycje!
Tymczasem skarbonka z Rynku ciągle czeka na nowe, bardziej wytrzymałe szyby. Przypomnijmy, że po ostatnim ataku chuligańskim, z pękniętą szybą, została usunięta z głównego placu miasta. Zgłosili się po tym sponsorzy, którzy zadeklarowali, że ją naprawią. Miała wrócić na przełomie roku.
– Ale przydarzył się błąd, zostały przycięte za duże szyby. Teraz są korygowane i za kilka dni mają dotrzeć do Krakowa – twierdzi Wilamowski.
Montażem zajmie się krakowska firma Bobicki, a szyby przyjadą z zakładu Pilkington IGP w Skierniewicach. Będą to bezpieczne szyby laminowane. Taka szyba składa się z dwóch tafli szkła o grubości 10 mm oraz umieszczonej pomiędzy nimi elastycznej folii PVB, spojonych ze sobą pod wpływem ciśnienia i temperatury. – Szkło tego rodzaju jest odporne na uderzenia, a w przypadku rozbicia folia PVB utrzymuje kawałki szkła w miejscu, zapobiegając rozpadaniu się szyby, dodatkowo ograniczając ryzyko poważnego zranienia – zwraca uwagę Monika Klamka z Pilkington Polska. Dodatkowo nowy sposób mocowania szyb ma podnieść ogólną odporność skarbonki na dewastację.
Autor: Małgorzata Mrowiec
Data publikacji: 16.01.2014 r.
Miejsce publikacji: 4