05.02.2014 r. – Skarbona SKOZK | Seweryn Klęk (PAP)
Znowu spotykamy się pod skarbonką
Po czterech miesiącach nieobecności na krakowski Rynek wróciła skarbonka. Szkło, z którego została wykonana, ma wytrzymać – uwaga! – trzykrotne uderzenie stalowej kuli o wadze 4 kg spadającej z drugiego piętra.
Skarbonka została zniszczona przez chuliganów 30 września ubiegłego roku. Ponieważ był to już kolejny taki akt dewastacji w ostatnich latach, przyszłość skarbonki stanęła pod znakiem zapytania. Koszty naprawy wynosiły za każdym razem około 6 tys. zł. – Pieniądze ze skarbonki trafiały tylko na jeden cel – na remont krakowskich zabytków. Natomiast naprawę skarbonki pokrywali już podatnicy. Te nakłady podatników przewyższały to, co do skarbonki wrzucano. To stawiało pod znakiem zapytania sens jej dalszej bytności, na szczęście sponsor rozwiązał ten problem – mówi Maciej Wilamowski, dyrektor biura Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.
Skarbonka powróciła wczoraj na Rynek Główny dzięki dwóm firmom, które podjęły się jej bezpłatnej naprawy. Przeszklenie wykonała NSG Group, właściciel produkujących szkło spółek Pilkington w Polsce. Konserwacja elementów metalowych i systemu mocowania szyb jest dziełem przedsiębiorstwa Bobicki Arte. – To nasze wsparcie szczytnego celu i jeśli będzie to potrzebne, jeszcze raz pomożemy – powiedział Dariusz Kowalczyk z Pilkington IGP.
Do naprawy zastosowano szkło laminowane składające się z dwóch 10 milimetrowych tafli, pomiędzy nimi umieszczono elastyczną folię.
Skarbonka po raz pierwszy pojawiła się na Rynku 18 grudnia 1978 roku. Szybko stała się ważnym punktem topograficznym dla krakowian i przyjezdnych: na spotkanie ze znajomymi umawiano się „pod Adasiem", czyli pomnikiem Mickiewicza, lub przy skarbonce.
Druga identyczna skarbonka znajduje się na dziedzińcu Wawelu.
Wykonane z metalu i szkła skarbonki zaprojektował Jacek Piórecki. Ich zwieńczenie nawiązuje symbolicznie do blanków krakowskich murów miejskich, a szklane ściany zdobi litera K, wzorowana na monogramie z XIV-wiecznych drzwi katedry wawelskiej.
Autor: Seweryn Klęk (PAP)
Data publikacji: 05.02.2014 r.
Miejsce publikacji: 2