04.09.2013 r. – Prałatówka kościoła Mariackiego | Katarzyna Janiszewska
Mariacka prałatówka pięknieje
Trwa remont zabytkowej kamienicy przy pl. Mariackim. Odkryto tam skarb – XVII-wieczne freski.
Wspaniałe, XVII-wieczne freski odkryto podczas remontu prałatówki kościoła Mariackiego. Malowidła na drewnianych ścianach przedstawiają 12 apostołów i postaci ze Starego Testamentu.
– Bogactwo Krakowa wychodzi w miejscach, które wydają się już poznane, przebadane – mówi Waldemar Komorowski ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. – Uderzamy młotkiem i znajdujemy coś nowego. Niestety, w XVIII w. miasto ubożało i wiele cennych rzeczy przepadło – dodaje.
Freski przetrwały, gdyż nowy tynk nie został położony bezpośrednio na nie, a dopiero na okładzinę z desek.
– Pozbywano się polichromii, bo moda się zmieniała – tłumaczy Barbara Kleszczyńska, historyk sztuki ze SKOZK. – Drewniane stropy w XIX w. malowano na biało i dorabiano niebieskie żyłki, by wyglądały jak marmur.
W prałatówce odbyła się właśnie komisja SKOZK. Specjaliści oceniali efekt trwających tu od kilku miesięcy prac budowlanych i konserwatorskich. Mieli wątpliwości co do koloru stolarki okiennej, której biel mocno kontrastuje z kolorystyką budynku.
– Za to elewacja rewelacja – chwaliła Kleszczyńska. – Wyszła bardzo dobrze. Szczegóły trzeba dopracować, ale prace idą w dobrym kierunku.
Prałatówka jest prawie tak stara, jak kościół Mariacki, w stylu późnorenesansowym. Portal jest barokowy, attyka z grzebieniem nawiązującym do Sukiennic, choć skromniejszym. Ciekawym elementem dekoracyjnym na wysokości pierwszego piętra jest czarno-białe sgraffito – farba nałożona na elewację w taki sposób, by uzyskać efekt przestrzenny.
Ponieważ budynek stoi u zbiegu pl. Mariackiego i Szpitalnej, przy samej ulicy, jest narażony na działanie spalin. Wymaga więc częstych interwencji konserwatorskich. W XX w. były one przeprowadzane trzykrotnie.
-Trwający remont jest pierwszy w tym stuleciu – mówi Barbara Kleszczyńska. – W rozwiązaniach estetycznych chcemy nawiązać do tych, jakie stosowano wcześniej.
Prace nie zostały jeszcze zakończone, ale są bardzo zaawansowane. Odnowiona prałatówka powinna być gotowa jeszcze w tym roku.
– Mam nadzieję, że na Wielkanoc uda się nam do niej wprowadzić – mówi ks. Dariusz Raś, proboszcz parafii mariackiej. – Budynek pełni trzy funkcje: mieszkalną, stołówki dla kapłanów i gości bazyliki oraz reprezentacyjną.
Koszty remontu – ok. 3,5 min zł – w 40 proc. pokrywa SKOZK, pozostałe 60 proc. i wszystkie prace wykończeniowe, jak malowanie ścian, kładzenie podłóg, bierze na siebie parafia.
Autor: Katarzyna Janiszewska
Data publikacji: 04.09.2013 r.
Miejsce publikacji: 1