14.09.2011 r. – Pałac Jerzmanowskich | Małgorzata Mrowiec
Bohaterowie i amor – odkryci w pałacu
ZABYTKI. Spod warstwy tynku wyjrzały twarze bohaterów narodowych. Medaliony z ich wizerunkami znaleźli konserwatorzy prowadzący prace w sali Kominkowej Pałacu Jerzmanowskich w Prokocimiu.
Pałac ten został wzniesiony w I połowie XIX wieku, a w latach 90. XIX wieku przebudowany w stylu eklektycznym. Już badania przeprowadzone w sali Kominkowej ujawniły ślady XIX-wiecznej polichromii. Gdy konserwatorzy skuli wtórne tynki, na plafonie znaleźli malowidło amorka wśród liści, a także wymalowane jakby kasetony, w kształcie rombów. Okazuje się też, że dookoła biegła przestrzenna balustrada, być może z cienkiego drewna. Taki wzór zostanie zrekonstruowany, ale już – namalowany. Odkryte zostały również XIX-wieczne medaliony z wizerunkami bohaterów narodowych, takich jak: król Jan III Sobieski, Mickiewicz, Wybicki, Traugutt. Większość jest czytelnie zachowanych (te, które tego wymagają, zostaną uczytelnione), są obramowane sztukatorskimi girlandami. W ramach prowadzonych w sali Kominkowej prac konserwatorzy zajmą się też renowacją drewnianego parkietu czy zabytkowych okiennic z oryginalnymi mechanizmami do zamykania.
200 tys. zł na tegoroczne działania konserwatorskie w sali Kominkowej Pałacu Jerzmanowskich przeznaczył Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. SKOZK zaangażował się w rewaloryzację zespołu pałacowo-parkowego w Prokocimiu już 10 lat temu i łącznie do zeszłego roku wydał na nią ponad 2,6 mln złotych. Najważniejszymi pracami dotyczącymi pałacu były w tym czasie: remont dachu i pełna konserwacja elewacji.
Autor: Małgorzata Mrowiec
Data publikacji: 14.09.2011 r.
Miejsce publikacji: 4