W nocy z 28 na 29 kwietnia (od około godz. 23.30 do 5) ulica Piłsudskiego będzie zamknięta dla samochodów. Jest to związane z montażem stacji trafo na terenie Muzeum Narodowego, gdyż trwa remont Pałacyku Czapskich. Ma w nim powstać Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej, a sam obiekt, po 70 latach, zostanie udostępniony zwiedzającym.
Joanna Żychowska z Muzeum Narodowego w Krakowie przypomina, że muzeum ma bezcenną w skali europejskiej, liczącą około 100 tysięcy egzemplarzy kolekcję numizmatów (monet, medali, banknotów), w tym najznakomitszy na świecie zbiór numizmatów polskich: Jej trzon stanowi, obejmująca ponad 11 tysięcy egzemplarzy, kolekcja słynnego numizmatyka i zbieracza pamiątek historycznych, hrabiego Emeryka Hutten-Czapskiego. Po śmierci hrabiego, zgodnie z wolą rodziny, w pawilonie Pałacyku Czapskich przy ul. Piłsudskiego powstało samodzielne muzeum, które w 1903 roku zostało wraz ze zbiorami przekazane Krakowowi – dla Muzeum Narodowego. Od 1939 roku rozrastające się w wyniku kolejnych darów i zakupów zbiory były udostępniane jedynie badaczom oraz pokazywane we fragmentach na okazjonalnych wystawach, a budynek pełnił funkcje magazynowe i administracyjne.
Muzeum Narodowe w Krakowie postanowiło wydobyć tę kolekcję z magazynów i umożliwić jej stałe eksponowanie, a od blisko trzech lat trwa realizacja projektu „Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej w Muzeum Narodowym w Krakowie". Koszt przebudowy całego obiektu wynosi ok. 27 mln zł, przy czym unijne dofinansowanie ponad 19,6 mln zł i była to maksymalna kwota, jaką projekt, który zajął I miejsce, mógł uzyskać; pieniądze dało też Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (remont zaczął się już jednak latem 2008 roku, dzięki dotacji Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa).
Centrum ma zostać otwarte w 2013 roku. W zrewitalizowanym pałacu powstanie nowoczesne centrum ekspozycyjne i badawcze, spełniające najwyższe standardy bezpiecznego przechowywania kolekcji, czytelnia i specjalistyczna biblioteka. Najważniejszą częścią będzie stała ekspozycja wzbogacona o stanowiska multimedialne. Przewidziano też miejsce na wystawy czasowe i specjalne pokazy. W piwnicach pałacu zaplanowano salę multimedialną i konferencyjną, a w odnowionym, zabytkowym ogrodzie otaczającym pałacyk, w sąsiedztwie także odnowionego lapidarium ma powstać kawiarnia. Dodajmy, że remont sąsiadującej z Pałacykiem Czapskich Kamienicy Łozińskich, prowadzony ze środków SKOZK i Ministerstwa Kultury, zakończył się już w 2007 roku, a planowana jest jeszcze rozbudowa oficyny, która przylega do Kamienicy Łozińskich. Znajdujący się na tyłach kamienicy ogród zostanie zrekultywowany i przewidziano w nim wybudowanie pawiloniku Czapskich; byłoby to miejsce upamiętnienia dokonań i zasług rodziny Czapskich dla Polski – rodzaj wirtualnego muzeum z prezentacjami multimedialnymi i dostępem do zdigitalizowanego archiwum Józefa i Marii Czapskich.
W ubiegłym roku trwały główne roboty budowlano-konstrukcyjne – prowadzono rozbiórkę ścian i stropów oraz ich odtworzenie, roboty elektryczne, wodno-kanalizacyjne i ciepłownicze. Rozpoczęto już także prace nad projektem aranżacji wnętrz i poddano zabiegom konserwatorskim około 500 zabytkowych monet i niektóre elementy lapidarium. Przewieziono ponad 700 (ważących niekiedy po kilkaset kilogramów) obiektów lapidarium złożonych pod murami ogrodów; składają się one z, datowanych na XIV-XIX w., fragmentów detali architektonicznych znajdowanych na terenie Krakowa.
Autor: Janusz Święs
Data publikacji: 27.04.2011 r.
Miejsce publikacji: 4