Piękny ogród między zabytkowymi budynkami UJ. Uporządkowanie terenu trwało trzy lata i kosztowało trzy miliony złotych
Za bramą przy ul. Jagiellońskiej między Collegium Maius a Minus kryje się piękny ogród. Już w maju przyszłego roku będzie można usiąść w uroczym zakątku pomiędzy zabytkowymi budynkami Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Trzy lata trwały prace w Ogrodzie Profesorskim, który mieści się pomiędzy Collegium Maius, Minus, Witkowskiego i Medicum. Zaniedbany zakątek w sercu kwartału uniwersyteckiego był przez lata zapleczem budowy, zarośniętym chwastami. Teraz dzięki funduszom Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (2 mln zł) oraz UJ (1mln zł) udało się uporządkować teren i nadać mu nowy wystrój.
W ramach prac odnowiono wszystkie tylne elewacje budynków kolegiów uniwersyteckich. Wymieniono instalacje centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjne, elektryczne. Wzdłuż budynków Collegium Medicum oraz Collegium Maius wykonano kanały osuszające, które mają odprowadzać wodę, by nie niszczyła ścian obiektów. Uporządkowana została zieleń: wycięto kilka starych drzew samosiejek, które zagrażały już zabytkom, usunięto chaszcze i krzaki. Na trawnikach zasadzono bluszcz (z uwagi na małe nasłonecznienie terenu), hortensje, trawę. Natomiast w kąciku przy Collegium Witkowskiego powstał zielnik, w którym rosną rozmaite zioła.
Przez środek ogrodu poprowadzona została szeroka alejka wykonana ze szlachetnych gatunków granitu, sprowadzonego z Chin (w kolorach płomienistym, żółtym i czerwonym). Aleja jest jednocześnie drogą pożarową, może po niej jeździć ciężki sprzęt w razie organizacji jakiejś imprezy plenerowej.
Ogród został wyposażony w oświetlenie: punkty świetlne zainstalowano w nawierzchni. Postawiono też kilka drewnianych ławeczek – których funkcjonalność – jak mówi prof. Stanisław Waltoś, dyrektor Muzeum UJ – wypróbowali pracownicy placówki.
Odnowiona została brama od ul. Jagiellońskiej – na zewnątrz widać herb UJ, od środka odświeżono XX-wieczną polichromię z herbami Polski i Krakowa. W ogrodzie postawiono już jedną z neogotyckich rzeźb, przedstawiających profesorów Akademii Krakowskiej, które kiedyś zdobiły elewacje Collegium Maius, ale zostały zdjęte za czasów prof. Karola Estreichera W sumie w ogrodzie stanie jeszcze pięć rzeźb profesorów. Oprócz tego zamontowane zostaną jeszcze edukacyjne urządzenia interaktywne.
– Dawniej w ogrodzie były drzewa owocowe, mamy też informacje o altanie. Stały tu też drewniane latryny na tyłach uniwersyteckich collegiów – mówi prof. Waltoś. – Na czas remontów ogród zamieniał, się na plac budowy. Teraz jednak ma być inaczej. UJ planuje udostępnić ogród od maja przyszłego roku – będzie tu można zaglądać od rana do zmierzchu.
Autor: (WT)
Data publikacji: 2009-10-21
Miejsce publikacji: 4