Za ponad pół miliona złotych z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa prowadzone były w ub.r. prace konserwatorskie w obiektach zabytkowych na terenie Nowej Huty. O dotacje na prace w 2011 roku starają się m.in. właścicielka dworu w Ruszczy i klasztor OO. Cystersów.
W Forcie 49 „Krzesławice", gdzie funkcjonuje Młodzieżowy Dom Kultury (ul. Architektów) za 100 tys. zł z NFRZK w ub.r. powrócono do kamiennej, historycznej nawierzchni w szyi fortu. Z kolei w Forcie „Grębałów" (ul. Geodetów), gdzie działa Ognisko TKKF „Przyjaciel Konika", konserwatorzy zajęli się remontem wnętrza tradytora (to element fortyfikacji). W Mogile przeprowadzono remont konserwatorski frontowej elewacji klasztoru OO. Cystersów, z przełomu XV i XVI wieku. Nieopodal rozpoczęło się odnawianie wieży bramnej, przez którą wchodzi się na teren wokół zabytkowego kościoła św. Bartłomieja. Drewniana wieża (pochodzi z 1752 r.) została rozebrana, jej elementy trafiły do pracowni konserwacji drewna. Te prace w tym roku kosztowały 150 tys. zł. Po odnowieniu elementów, wieża zostanie na powrót zmontowana.
Jeśli chodzi o wnioski do Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (rozdziela pieniądze z NFRZK) o dotacje na nowy rok, z Nowej Huty jest m.in. ten od właścicielki dworu Popielów w Ruszczy. Dwór w obecnej formie pochodzi z II połowy XIX wieku, być może stoi na starszych fundamentach. Zabrany właścicielom w czasie reformy rolnej, od wielu lat stoi pusty, został niedawno zwrócony. – Dotacja miałaby dotyczyć zabezpieczenia przed katastrofą budowlaną – rekonstrukcji dachu, wzmocnienia sklepień nad piwnicą, scalenia rozwarstwionych ścian nośnych – przekazuje Maciej Wilamowski, dyrektor biura SKOZK. Wpłynął też wniosek Cystersów o pomoc w zakończeniu remontu drewnianej wieży bramnej kościoła św. Bartłomieja – musi ona zostać odtworzona na nowym fundamencie. Zarząd Budynków Komunalnych z kolei stara się o dofinansowanie prac projektowych dla remontu elewacji fortu „Mogiła".
Autor: (MM)
Data publikacji: 03.01.2011 r.
Miejsce publikacji: 4