13.12.2012 r. – Muzeum xx. Czartoryskich | Łukasz Gazur
U Czartoryskich wciąż remonty
W czasie gdy „Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci, najcenniejszy obraz znajdujący się w polskich zbiorach, cieszy oko zwiedzających Zamek Królewski na Wawelu, w siedzibie Muzeum xx. Czartoryskich remont trwa w najlepsze.
– Z pewnością do 20 grudnia rozliczymy tegoroczne wydatki na remonty. Wszystkie prace realizowane są zgodnie z harmonogramem, nie mamy opóźnień – tłumaczy Anna Kraińska, prezes Fundacji xx. Czartoryskich, która jest właścicielem zbiorów prezentowanych w remontowanych budynkach.
Kompleksowy remont gmachu Muzeum Książąt Czartoryskich przy ul. św. Jana rozpoczął się dwa lata temu. W tym roku – zgodnie z zapowiedziami – budynek został doprowadzony do zamkniętego stanu surowego. Zakończono m.in. modernizację instalacji w budynku. Ogólny koszt tych prac to 25 mln zł, które Fundacja Książąt Czartoryskich uzyskała m.in. z Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego (4,1 mln euro), Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (800 tys. zł) oraz Gminy Kraków (700 tys. zł). W 2011 roku remont muzeum wsparł również Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. „Dzięki przyznanej przez SKOZK dotacji w wysokości 320 tys. zł udało się odnowić zabytkową stolarkę okienną z szybami ozdobionymi Pogonią – herbem rodziny Czartoryskich. Uzyskany efekt dobrze współgra ze świeżością elewacji odnowionych dzięki dotacji Gminy Kraków" – czytamy w informacji SKOZK. W przyszłym roku fundacja zmierzy się z koniecznością zaaranżowania w tej przestrzeni nowej ekspozycji stałej, na którą złożą się nie tylko zbiory sztuki, lecz także pamiątki po Józefie ks. Poniatowskim czy Tadeuszu Kościuszce, które gromadzono w tych zbiorach od początku ich istnienia.
Muzeum Książąt Czartoryskich to najstarsza placówka muzealna w Polsce: założone w 1801 roku w Puławach przez Izabelę ks. Czartoryską, po upadku powstania listopadowego zostało przeniesione do Paryża. Dopiero w latach 70. XIX wieku wnuk księżnej Izabeli, Władysław, postanowił przenieść muzeum na stałe do Krakowa. W jego kolekcji znajdują się m.in. wspomniana „Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci, „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta.
Autor: Łukasz Gazur
Data publikacji: 13.12.2012 r.
Miejsce publikacji: 1