21.12.2012 r. – Muzeum Historyczne Miasta Krakowa | Mateusz Żurawik
Pawilon Kupferhaus
Dodatkowa kondygnacja przeznaczona na konferencje od zewnątrz pokryta miedzią, a na parterze muzealna restauracja – wkrótce rozpocznie się remont pawilonu należącego do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Brudny i zaniedbany klasycystyczny pawilon u zbiegu ul. Jagiellońskiej i Szczepańskiej nie przykuwa uwagi turystów. Nic dziwnego, bo choć restauracja Rooster wyprowadziła się z niego zaledwie przed kilkoma tygodniami, to budynek wygląda, jakby był opuszczony już od wielu lat. Wyraźnie kontrastuje z sąsiedztwem, np. z elegancko odnowioną kamienicą od strony ul. Jagiellońskiej, w której – po dwuletnim remoncie – znalazły się biura i serwerownie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Pawilon równie niekorzystnie wygląda zresztą w zestawieniu z sąsiadującym z nim Starym Teatrem. Tymczasem pochodzący z XIX w. pawilon powstał jako przybudówka do Pałacu Krzysztofory i początkowo działało w nim kilka sklepów. Po drugiej wojnie światowej oprócz sklepów znalazł się w nim również bar. Po latach w pawilonie również rozgościł się bar, tyle że szybkiej obsługi – Piccolo, a wreszcie restauracja Rooster, której logo w dalszym ciągu znajduje się na oknach.
Dziś na drzwiach wisi kartka, informująca, że restauracja jest nieczynna z powodu remontu. I wszystko wskazuje, że po jego zakończeniu pawilon może stać się jednym z ciekawszych budynków w bezpośrednim sąsiedztwie Rynku Głównego. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, w którego posiadaniu jest pawilon, planuje jego gruntowny remont połączony z nadbudową dodatkowej kondygnacji według projektu firmy Cempla i Partnerzy Konserwacja Zabytków. Podniesienie pawilonu sprawi, że będzie znacznie lepiej prezentował się w sąsiedztwie wyremontowanego skrzydła pałacu. Remont ma jednak nie tylko dodać budynkowi urody, ale i funkcjonalności. – Na parterze planujemy muzealną restaurację. Na piętrze znajdzie się natomiast sala konferencyjna mogąca pomieścić nawet dwieście osób – mówi Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum. – Od zewnątrz nadbudowa zostanie pokryta miedzią, przez co chcemy nawiązać do tradycji miast hanzeatyckich [wchodzących w sojusz ekonomiczny z czasów średniowiecza – przyp. autora], zgodnie z którą Kraków nazywano „miastem miedzi". W tym samym duchu po zakończonej renowacji pawilon nazwiemy Kupferhaus.
Prace przy pawilonie potrwają do końca 2014 roku. Wartość projektu to 24 mln zł, z czego większość (ok. 16 mln zł) będzie pochodzić z Małopolskiego
Regionalnego Programu Operacyjnego. Resztę dopłacą: miasto, Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, Narodowy Fundusz Ochrony Zabytków Krakowa oraz MHK.
Wyremontowany Kupferhaus będzie kolejnym etapem przywracania blasku kompleksowi pałacowemu Krzysztofory. W planach jest też renowacja skrzydła pałacu od strony ul. Szczepańskiej. Wraz z nim ma się też poprawić wygląd pałacowego dziedzińca, który częściowo został już odremontowany. Odnowiony pałac dyrektor Niezabitowski już nazywa „nowoczesnym muzeum XXI w. w nowoczesnym mieście". – Ze względów finansowych planujemy na razie remont połowy budynku, na co staramy się o dofinansowanie w ramach kolejnej perspektywy MRPO. Tę część prac chcemy zakończyć do 2016 r.
Jak zapowiada Michał Niezabitowski, cały kwartał ograniczony ul. Szczepańską, Jagiellońską oraz pierzeją Rynku Głównego ma docelowo funkcjonować jako przyjazny rodzinom zespół muzealny z kompleksową ofertą spędzania czasu: wystawami, restauracjami, zajęciami edukacyjnymi. W przyszłości na potrzeby muzeum zaadaptowany zostanie również dziedziniec pałacu.
Autor: Mateusz Żurawik
Data publikacji: 21.12.2012 r.
Miejsce publikacji: 2