2009-12-23 – Krypta Zasłużonych na Skałce | Anna Agaciak
Panteon niezgody na Skałce
Krakowianie chcą, by przenieść sarkofag. Zakonnicy mogą spoczywać w przedsionku?
Kto powinien spoczywać w krypcie zasłużonych na Skałce, obok Miłosza czy Wyspiańskiego? O to właśnie kłócą się paulini i krakowianie. Spór toczy się od momentu, kiedy ostatnie miejsce ojcowie przeznaczyli na szczątki swoich współbraci. W Krakowie wrze. Wczoraj Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa wyraził ostro i jednoznacznie swe stanowisko w tej sprawie. Przygotowano pismo z prośbą o przesunięcie sarkofagu zakonników do przedsionka krypty. – Ojcowie naruszyli obowiązujące od 1880 r., niepisane prawo, zgodnie z którym, tylko „głos publiczny" może decydować o tym, czyje prochy mają prawo spocząć w Krypcie – zauważył Franciszek Ziejka, przewodniczący SKOZK.
Pod apelem działaczy komitetu podpisało się wczoraj blisko stu członków i sympatyków SKOZK. Profesor Ziejka liczy, że apel zostanie wysłuchany. – Rozmawiałem już z przeorem, który prosił o nasze oficjalne zdanie na ten temat – zdradził.
O zamieszaniu, jakie powstało po zajęciu przez paulinów ostatniego miejsca w Krypcie Zasłużonych pisaliśmy jako pierwsi jesienią 2007 roku. Członkowie SKOZK wizytujący wtedy kryptę, byli mocno zaskoczeni, odkrywając, że obok grobowca Miłosza, Wyspiańskiego i Asnyka pojawił się nowy sarkofag. Okazało się, że paulini postanowili pochować w nim swoich braci. Zbiorowa mogiła zakonników wcześniej znajdowała się na podworcu kościoła na Skałce.
Rozpoczęto ustalanie, kto podjął decyzję o miejscu dla sarkofagu. Według działaczy SKOZK, o pochówkach w krypcie zasłużonych powinna decydować Rada Miasta. Tymczasem radni miejscy nie mogli sobie przypomnieć, czy regulują to jakiekolwiek przepisy miejskie.
W końcu w biurze prasowym magistratu dowiedzieliśmy się, że tylko paulini, jako gospodarze kościoła mogą decydować, kto leży w Krypcie. Prezydent i rada miasta mogą jedynie wnioskować do przeora o zgodę na pochówek zasłużonego Polaka.
Innego zdania jest przewodniczący SKOZK. – Istnieje niepisane prawo, że tylko głos publiczny decyduje, kto ma prawo tam leżeć – zauważa. – Krypta powstała w 1880 r. wg projektu prof. Józefa Łepkowskiego. Twórca, przekazując klucze do krypty paulinom, przekazał im swoisty testament. „Jeśli na Wawelu królów zwłoki, u Was Ci do miary Długosza dorośli".
Mimo licznych prób nie udało się nam wczoraj skontaktować z przeorem paulinów Na Skałce. Dwa lata temu przeor Andrzej Napiórkowski nie chciał rozmawiać z nami na temat sarkofagu. Mimo ostrej, publicznej krytyki paulini nic nie zrobili. Tymczasem do biura SKOZK wpływało wiele uwag i próśb o zajęcie zdecydowanego stanowiska w tej sprawie.
Krypta Zasłużonych na Skałce
Krypta Zasłużonych, zwana też Cmentarzem Wielkich Polaków znajduje się w podziemiach kościoła oo. Paulinów na Skałce w Krakowie. Pierwszym pochowanym był w 1880 r. Jan Długosz, darczyńca świątyni. Był to już jego trzeci pogrzeb. Złożono tu także szczątki Lucjana Siemieńskiego, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Teofila Lenartowicza, Adama Asnyka, Henryka Siemiradzkiego, Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego, Karola Szymanowskiego, Ludwika Solskiego, Tadeusza Banachiewicza. W 2004 roku Kraków pożegnał na Skałce Czesława Miłosza. Ostatnie już miejsce w krypcie zasłużonych zajął sarkofag braci paulinów w 2007 roku.
Autor: Anna Agaciak
Data publikacji: 2009-12-23
Miejsce publikacji: 1