06.08.2014 r. – Kościół świętych Piotra i Pawła | Małgorzata Mrowiec
Kościelna latarnia groziła zawaleniem
Tzw. latarnia kopuły kościoła św. św. Piotra i Pawła przy ulicy Grodzkiej była spękana, kawałki kamienia zaczęty miejscami odpadać. Zrobiło się bardzo niebezpiecznie: zagrożeni byli i ludzie na dole, i dachy kościoła. Wkroczyli konserwatorzy.
Stan awaryjny konstrukcji stwierdzono w 2011 roku. Jak wykazała przeprowadzona ekspertyza, przyczyną uszkodzeń była praca metalowych elementów konstrukcyjnych spinających latarnię i wpływ warunków atmosferycznych. Postępująca korozja i fakt, że elementy metalowe pod wpływem wahań temperatury stale powiększały się i kurczyły – oto co doprowadziło do osłabienia i rozkruszenia konstrukcji.
– Korodujące metalowe trzpienie i stalowe klamry, zastosowane na początku XX wieku dla wzmocnienia konstrukcji, spowodowały pękanie kamienia (wapienia pińczowskiego), rozpychały go – tłumaczy prowadząca prace przy ratowaniu latarni Bożena Opiłło z firmy AC Konserwacja Zabytków.
Latarnię, a wraz z nią i całą kopułę kościoła św. św. Piotra i Pawła zimą 2012 r. otoczyły rusztowania, pojawiło się osiatkowanie. Tak ją tymczasowo zabezpieczono. Całe szczęście, bo w tym zabezpieczeniu zostały potem znalezione kawałki kamienia, które odpadły.
W tym roku konserwatorzy ratują latarnię zabytkowej świątyni. Usunięto elementy zbrojenia stwarzające zagrożenie, zastąpiono je taśmami i matami z włókna węglowego. Najbardziej zniszczone, spękane elementy kamienne wymieniono, a ubytki trzeba było uzupełnić". Konserwatorzy zajęli się też wymianą witrażowych okien latarni (mają wzór w plaster miodu), które były już niesprawne i nieszczelne. Zamiast okien w metalowych ramach, które korodowały (a spływający po nich deszcz zabarwiał kamień), będą tu teraz nowoczesne okna, które nie sprawią takich problemów. Prace mają się zakończyć do października. Awaria latarni kopuły kościoła świętych Piotra i Pawła likwidowana jest w tym roku za 640 tys. zł z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Kościół św. św. Piotra i Pawła to jeden z pierwszych, jak też najważniejszych zabytków polskiego baroku, a obok Wawelu, Wieży Ratuszowej i kościoła Mariackiego także obiekt dominujący w panoramie Starego Miasta.
Autor: Małgorzata Mrowiec
Data publikacji: 06.08.2014 r.
Miejsce publikacji: 4