Dwie warstwy polichromii – z XVIII i XIX wieku
– odkryli konserwatorzy na sklepieniu i ścianach kaplicy Kadłubka w kościele św. Wojciecha na Rynku Głównym. Wcześniejsza warstwa to malowidła związane z patronem kaplicy.
XVIII-wieczna kaplica bł. Wincentego Kadłubka ostatni raz była remontowana w łatach 50. minionego wieku, były tam wtedy prowadzone badania konserwatorskie – jednak nie znaleziono wówczas polichromii.
– Pewnie badania były robione wyrywkowo – mówi Danuta Mazur, właściciel firmy Ars Longa, która prowadzi tu prace.
– Bardzo nas teraz ucieszyło to odkrycie. Nikt się nie spodziewał, że w tym kościele może być jeszcze coś, co dotąd było nieznane.
Polichromia z XVIII w. przedstawia sceny z życia Wincentego Kadłubka. Scena centralna na sklepieniu, w iluzjonistycznej ramie (udaje złoconą ramę) to postać Kadłubka w jakimś wnętrzu – widać posadzkę, okno. Ponadto były tam cztery medaliony, z których dwa się zachowały. Jeden ukazuje scenę, kiedy Kadłubek zrzeka się godności biskupiej (zrezygnował on z biskupstwa krakowskiego i rozpoczął życie zakonne), drugi – Kadłubka idącego piechota, do opactwa Cystersów w Jędrzejowie (gdy wybrał to opactwo, drogę, z Krakowa do Jędrzejowa pokonał pieszo). Późniejsza warstwa to z kolei marmoryzacja (imitacja marmuru – jasnoróżowa na sklepieniu, ciemniejsza nad oknami) i polichromia podkreślająca układ sklepienia, podziały architektoniczne, ponadto na dwóch ściana – zielona warstwa imitująca tapetę, z wzorami roślinnymi. Odnalezione malowidła planuje się zachować, zrekonstruować i wyeksponować. W kaplicy przewidziane było też oczyszczenie ołtarza, drobne uzupełnienia ale teraz rozważa się poddanie go poważniejszym zabiegom, ponieważ ołtarz jest w złym stanie, bardzo spróchniały. Konserwatorzy, którzy mu się przyjrzeli, sygnalizują też, że był przemalowywany -znaleźli dawniejszą czarną warstwę, imitującą marmur dębnicki. Sugerują, by przywrócić ten kolor.
Autor: (MM)
Data publikacji: 29.03.2010 r.
Miejsce publikacji: 4