Słuchał spowiedzi, a sam skrywał tajemnicę. Teraz pokazał kolory
ZABYTKI. Zaskakującego odkrycia dokonali konserwatorzy odnawiający zabytkowy konfesjonał z kościoła św. Marka. Gdy odczyścili go i usunęli werniks, pokazał im się ornament malowany czernią bezpośrednio na drewnie. W innych częściach konfesjonału odsłonili kompozycje wielobarwne.
Historycy sztuki stwierdzili, że to dekoracja malarska z przełomu XVI i XVII wieku. Przy czym konfesjonał został zbudowany dopiero w XVIII w. – przy użyciu już polichromowanych elementów wymontowanych z dwóch starszych mebli.
Tymi meblami były prawdopodobnie szafa i tron prepozyta. Od drugiej połowy XIII wieku do 1807 roku w kościele św. Marka sprawowali bowiem posługę zakonnicy – kanonicy od pokuty świętych męczenników, a na czele ich konwentu stał właśnie prepozyt.
– Ten manierystyczny konfesjonał to wyjątek na skalę polską – mówił podczas niedawnego posiedzenia Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa jego wiceprzewodniczący Bogusław Krasnowolski.
SKOZK wspiera konserwację tego zabytku. W tym roku ma się ona zakończyć. Konserwatorzy odradzają dalsze użytkowanie konfesjonału. –Po powrocie na swoje miejsce przestanie służyć spowiedzi, zostanie już tylko pięknym elementem wyposażenia wnętrza kościoła – informują przedstawiciele SKOZK.
Autor: (MM)
Data publikacji: 28.03.2013 r.
Miejsce publikacji: 4