350 lat pijarów w Krakowie. Fałszywe barwy w zakrystii
Trwają prace przy odnowieniu zakrystii przy kościele xx. Pijarów. Świątynia u wylotu ul. św. Jana zbudowana została na początku XVIII wieku. Z tego też czasu pochodzi stara zakrystia, ozdobiona polichromiami Franciszka Ecksteina, którego autorstwa są iluzjonistyczne malowidła we wnętrzu świątyni. Konserwatorzy spod warstw przemalowań odsłonili barokowe polichromie, co ciekawe – nieco zniekształcone kolorystycznie. Farby użyte w XVIII wieku zmieniły barwę; przykładowo to, co białe, stało się czarne, np. promienie czy aniołki.
Zakończyły się natomiast prace w drugiej część zakrystii, która została zaaranżowana w latach 40. XX wieku. Dawniej był tu garaż, potem sala katechetyczna, następnie – z uwagi na szczupłość miejsca we właściwiej zakrystii – zdecydowano się powiększyć pomieszczenie. Zostało ono ozdobione polichromiami, przedstawiającymi m.in. ówczesnych rektora i prowincjała zgromadzenia, scenę ze Stanisławem Konarskim, a także założyciela zakonu św. Józefa Kalasantego. W zakrystii znajduje się też duże przedstawienie ze sceną zaproszenia przez króla Władysława IV Wazę w 1642 roku pijarów do Polski.
W tym roku pijarzy obchodzą 350-lecie przybycia do Krakowa. Dzięki pomocy Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa odnowione zostało już wnętrze świątyni przy ul. św. Jana, teraz trwają prace w zakrystiach, a w przyszłym roku – jeśli znajdą się fundusze – powinny rozpocząć się prace przy wymianie pokrycia dachu, dachówka jest już bowiem bardzo zniszczona.
Do odnowienia pozostanie jeszcze fasada kościoła, która zamyka widok z ul. św. Jana, oraz elewacje sąsiednich budynków pijarskich.
Autor: (WT)
Data publikacji: 9.12.2004
Miejsce publikacji: 4