Piękne, lekkie, delikatne – konserwatorzy zachwycają się odrestaurowanymi malowidłami Wilhelma Włocha, które zdobią zakrystię kościoła Mariackiego. Prace w świątyni właśnie się zakończyły.
Jak już informowaliśmy, obecność XVIII-wiecznych fresków, przedstawiających ustanowienie siedmiu sakramentów, zaskoczyła pracujących w kościele konserwatorów. Malowidła były dotąd ukryte pod warstwami przemalowań z 1897 i 1924 r. – Nie spodziewaliśmy się, że pod nimi zachowały się oryginały, wykonane w 1727 r. To odkrycie zupełnie zmieniło nasze plany konserwacji zakrystii – mówiła Ewa Gliwa-Kawecka, kierownik zespołu zajmującego się freskami.
Specjaliści usunęli przemalowania, wzmocnili tynk, na którym widnieje malowidło i poddali je konserwacji. Przy okazji, na fresku przedstawiającym sakrament ślubu, znaleźli… niepasującą do żadnej postaci nogę. – Widocznie autor zmienił koncepcję. Tworzył w technice fresku mokrego, co dzień nakładał warstwę tynku i malował póki nie wyschła. Może zaplanował postać w innej pozie, a nazajutrz zmienił zdanie? W każdym razie, sam ukrył nogę, a że była namalowana na mokrym tynku – przetrwała – tłumaczył prof. Józef Nykiel, kierujący pracami w zakrystii. Konserwatorzy „schowali" zbywającą kończynę pod szatą stojącego obok mężczyzny.
Z zakrystii znikły już rusztowania, więc podczas wczorajszego odbioru prac malowidła można było oglądać w pełnej krasie. Na swoje miejsce wróciły – konserwowane w pracowni – drewniane detale, m.in. kapitele kolumienek. Na montaż czekają jeszcze kartusze z 1730 r. – konserwatorzy usunęli z nich brązowe, XIX-wieczne przemalowania i przywrócili oryginalne złocenia. Wkrótce na ścianach zawisną także – zdjęte do renowacji – portrety infułatów. Do ołtarza powróci XIX-wieczny obraz Chrystusa Eucharystycznego.
Prace w zakrystii kościoła Mariackiego prowadziła firma AC Konserwacja Edwarda Kosakowskiego i Aleksandra Piotrowskiego. W tym roku Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa przeznaczył na renowację kaplic oraz zakrystii kościoła Mariackiego 450 tys. zł.
Autor: (KK)
Data publikacji: 23.12.2005
Miejsce publikacji: 4