05.11.2014 r. – Kościół Bożego Ciała | Małgorzata Mrowiec
Ogromny ołtarz olśniewa po renowacji
Kazimierz. W sobotę (8 listopada) podczas mszy św. o godz. 17 zostanie uroczyście poświęcony po renowacji ołtarz główny w Bazylice Bożego Ciała na Kazimierzu. To jeden z największych i najpiękniejszych ołtarzy w Polsce. Pochodzi z l połowy XVII wieku. Prace przy jego odnowie trwały cztery lata.
Efekt działań konserwatorów jest rewelacyjny, przeszedł wszelkie wyobrażenia – mówi proboszcz parafii Bożego Ciała, ks. Piotr Walczak CRL i zachęca wszystkich do udziału w sobotniej mszy, podczas której będzie można podziwiać ołtarz odsłonięty po zakończonych pracach. Poświęcenia dokona metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. Specjalnie przyjedzie również z Rzymu ks. Giuseppe Cipolloni CRL, opat generalny Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich (oni sprawują pieczę nad kościołem). Ołtarz ukończono w 1635 roku. Jego głównym fundatorem był ówczesny przełożony kanoników regularnych, Marcin Kłoczyński. – Zapewne nie jedynym, ołtarz musiał kosztować majątek. Jest to jeden z największych ołtarzy w Polsce – zwraca uwagę historyk sztuki Joanna Daranowska-Łukaszewska.
Ołtarz ma ok. 22 metry wysokości. Jest też w nim pokaźnych rozmiarów obraz (mierzy 7 metrów) pędzla włoskiego malarza Tomasza Dolabelli, przedstawiający Boże Narodzenie.
To ołtarz wysokiej klasy artystycznej. Zaskakuje poziom wykonania. To dzieło nadzwyczajnie rzeźbione i wyjątkowo piękne- mówi historyk sztuki.
Jednocześnie jest on jednym z niewielu ołtarzy prawie w ogóle nieznanych w swoich dziejach. Wszystkie elementy w tej wielkiej strukturze, z wyjątkiem przekształconego później tabernakulum i wymienionego antependium, czyli zakrycia ołtarzowej mensy (stołu) – są oryginalne. W ołtarzu znajdują się pierwotne obrazy, malowidła i rzeźby.
Gruntowną renowację ołtarz przeszedł teraz po raz pierwszy. Wzmocniono jego konstrukcję. został oczyszczony i zabezpieczony przed szkodnikami, w niektórych miejscach na nowo pozłocony. Podczas prac zwrócono uwagę na nuty na ołtarzu – partyturę, którą wykonują grające anioły. Może to kolęda? Jest pomysł, by spróbować zagrać te nuty i ustalić, jaka to melodia.
Odnowa kosztowała 4,5 mln zł, w większości była finansowana z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.
Autor: Małgorzata Mrowiec
Data publikacji: 05.11.2014 r.
Miejsce publikacji: 4