17.10.2011 r. – Kopiec Piłsudskiego | Janusz Święs
Kopiec Piłsudskiego odzyskał stoki
REMONT. – Skarpy zostały już odbudowane, odtworzono również zniszczone ścieżki i krawężniki – mówi Andrzej Nestorowicz. Cała budowla ma być gotowa na początku listopada.
Na dziś planowany jest odbiór części prac związanych z trwająca od kilku miesięcy, renowacją kopca Piłsudskiego. – Całość powinna być gotowa na przełomie października i listopada – mówi Andrzej Nestorowicz z Fundacji Miejski Park i Ogród Zoologiczny, która opiekuje się kopcem.
W maju ubiegłego roku, po ulewnych deszczach, oberwał się fragment ścieżki prowadzącej na szczyt kopca Piłsudskiego, razem z częścią zbocza. Wstępne szacunki wskazywały, że naprawy będą kosztowały ok. 700 tys. zł. Firma Wadeko (która projektowała zabezpieczenia) przeprowadziła badania -wykonano odwierty, by sprawdzić stabilność gruntu. Badania geologiczne wywróciły wszystkie szacunki. Wstępnie zakładano, że problem dotyczyć będzie ok. 1500 metrów kwadratowych skarp i 175 m kw. nawierzchni ścieżek. Okazało się jednak, że strefa występowania uszkodzeń jest znacznie większa i obejmuje około 600 metrów kwadratowych ścieżek i prawie 2500 m kw. skarp; musiała zostać także dokonana duża wymiana gruntu, nawet na głębokość 2,5 m. Odwierty geologiczne wykazały, że do destrukcji gruntu (i utraty stabilności) doszło poza bezpośrednim zasięgiem osuwiska Na podstawie badań zlecono przygotowanie projektu pełnej renowacji obiektu i okazało się, że na prace potrzeba ponad 2 miliony złotych. A w projekcie budżetu Krakowa na 2011 rok na renowację kopca nie było ani złotówki.
Były więc obawy, że nie uda się zdobyć na ten cel pieniędzy. Jednak ostatecznie z budżetu miasta radni przyznali 1,5 miliona złotych, a Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa dołożył brakująca kwotę.600 tys. złotych. Okazało się przy tym, że pieniądze potrzebne będą nie tylko na remont zboczy, gdyż konieczna jest również renowacja platformy górnej, której nawierzchnia uległa odkształceniu w wyniku ruchu ziemi spowodowanego zwiększonym nasączeniem. Zaplanowano, by wszystko zrobić za jednym zamachem
– w tym roku, by nie wystąpiły kolejne problemy. Prace ruszyły wiosną tego roku, a remontu podjęła się firma Megabud (po przetargu) -za około 1,84 miliona złotych. – Skarpy zostały już odbudowane, odtworzono również zniszczone ścieżki i krawężniki, do zrobienia pozostało jeszcze tylko m.in. 30
metrów chodnika. Dziś ma być prowadzony odbiór części prac – mówi Andrzej Nestorowicz.
– Na początku remontu pogoda była fatalna i miałem poważne obawy czy wszystko się uda. Jestem jednak bardzo zadowolony z przebiegu prac, prowadzone są sprawnie i wydaje się, że przed 11 listopada, czyli wcześniej niż planowano (zakładano, że koniec remontu będzie w grudniu), wszystko powinno być gotowe. Przy okazji poprawiono też dodatkowo niektóre inne elementy kopca
– powiedział nam Jerzy Bukowski, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego przy Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.
– Mam nadzieję, że to już ostatni taki remont kopca.
Kopiec Józefa Piłsudskiego to największa tego typu budowla ziemna w Polsce – ma 34 m wysokości i 110 m średnicy. W 1997 r. kopiec został zniszczony przez ulewne deszcze; remont trwał wtedy pięć lat i kosztował 6, 8 miliona złotych.
Autor: Janusz Święs
Data publikacji: 17.10.2011 r.
Miejsce publikacji: 4