Inwestycje. Zakończył się właśnie kolejny etap prac związanych z rewitalizacją kopca Krakusa – najstarszej ziemnej budowli Krakowa. Uporządkowano i zabezpieczono przed degradacją otoczenie tego zabytku.
– Prace polegały na remoncie i zabezpieczeniu przed ponownym uszkodzeniem przez wodę spływającą z kopca, serpentyny drogi dojazdowej – tłumaczy Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.
Podobne prace zostały również wykonane przy schodkach terenowych, skracających łuki tych serpentyn. – Odnowiliśmy historyczne słupki rejonu fortecznego, ścieżkę obwodową wokół kopca i fortu oraz trzy kaponiery – wylicza Michał Pyclik.
Prace na zlecenie Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu wykonała firma SKO – BUD. Koszt realizacji robót wyniósł około pół miliona złotych, 20 procent kosztów zostało pokryte z funduszy Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.
Urzędnicy miejscy podkreślają jednak, że w przyszłym roku zaplanowane są kolejne prace na kopcu Krakusa związane m.in. z ustawianiem ławek i tabliczek informacyjnych. Kontynuowane będzie także porządkowanie zieleni.
Przypomnijmy, że poważny remont zabytku wykonano już rok temu. Prace skupiły się wtedy na żlebach, jakie powstały w miejscu dzikich ścieżek wydeptywanych przez osoby wchodzące na szczyt.
Woda dodatkowo wypłukiwała i powiększała te wgłębienia. Dlatego żleby zlikwidowano, odtworzono i wzmocniono prowadzącą na szczyt ścieżkę, ukształtowana też została górna powierzchnia kopca – owalna platforma widokowa.
Wszystkie te działania zabezpieczyły kopiec przy jak najmniejszej ingerencji w jego oryginalną strukturę.
Kopiec Krakusa na wzniesieniu Krzemionek w Podgórzu usypano przypuszczalnie w VII-VIII wieku. Ma 16 metrów wysokości. Według legendy jest mogiłą założyciela Krakowa i władcy – księcia Kraka.
Autor: (ARM)
Data publikacji: 12.12.2014 r.
Miejsce publikacji: 4