23.09.2014 r. – Kopiec Krakusa | Małgorzata Mrowiec
Rusza II etap remontu najstarszej ziemnej budowli Krakowa
Podgórze. Lada dzień rozpocznie się drugi etap remontu kopca Krakusa i zagospodarowania jego otoczenia. Prace wykona wyłoniona w przetargu krakowska firma Sko-Bud. Będą kosztowały prawie 550 tys. zł.
Kopiec Krakusa jest najstarszym zabytkiem Krakowa, ponadtysiącletnim. W zeszłym roku ruszył jego remont. Pierwszy etap dotyczył żlebów, jakie powstały w miejscu dzikich ścieżek wydeptywanych przez osoby wchodzące na szczyt. Woda jeszcze wypłukiwała i powiększała te wgłębienia.
W ramach zeszłorocznych prac żleby zlikwidowano, odtworzono i wzmocniono prowadzącą na szczyt ścieżkę, ukształtowana też została górna powierzchnia kopca – owalna platforma widokowa. Wszystkie te działania zabezpieczyły kopiec przy jak najmniejszej ingerencji w jego oryginalną strukturę.
Kopiec u podstawy otoczyło również ponad 200 metrów stalowej barierki. To ogrodzenie ma uniemożliwić niszczenie kopca quadami, rowerami i motorami.
Tegoroczny, drugi i już ostatni etap remontu, który ma się zakończyć do 30 października, obejmuje prace rewitalizacyjne przy serpentynach na dojściu do kopca (likwidowanie żlebów, podobnie jak rok temu) oraz działania związane z uporządkowaniem zieleni według wytycznych konserwatorskich.
Prace będą kosztować około 550 tys. zł, finansuje je miasto oraz Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, którego dotacja na ten cel wynosi 112 tysięcy złotych.
Jak zapewnia Piotr Hamarnik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, podczas prac kopiec będzie dostępny dla odwiedzających.
Kopiec Krakusa na wzniesieniu Krzemionek w Podgórzu usypano przypuszczalnie w VII-VIII wieku. Ma 16 metrów wysokości. Według legendy jest mogiłą założyciela Krakowa i władcy – księcia Kraka.
Autor: Małgorzata Mrowiec
Data publikacji: 23.09.2014 r.
Miejsce publikacji: 4