Krakowski Kopiec Kościuszki nasiąka wodą. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej deklaruje, że przekaże pieniądze na badania geologiczne niezbędne, by rozpocząć ratowanie zabytku.
Konstrukcja kopca została naruszona podczas ubiegłorocznych ulew. Dyrektor biura komitetu Leszek Cierpiałowski szacuje, że na remont potrzeba teraz blisko 5 mln zł (według analiz komisji zleconych przez wojewodę małopolskiego). Komitet nie ma takich pieniędzy, bowiem z biletów wstępu utrzymuje obiekt. Nie dostanie ich też z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na usuwanie skutków powodzi. Gdyby nie ponad 200 tys. zł przyznane z końcem ubiegłego roku przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, nie byłoby środków nawet na zabezpieczenie przed zimą.
W poniedziałek na terenie fortu nr 2 Kościuszko odbyła się narada z udziałem przedstawicieli władz województwa, miasta, komitetu oraz członków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dyskutowano nad sposobami trwałego zabezpieczenia kopca. Prezes funduszu Jan Rączka zapewnił, że komitet otrzyma środki na niezbędne przeprowadzenie badań geologicznych kopca i jego podstawy, dzięki którym możliwe będzie opracowanie projektu remontu zabytku. – Zależy nam na tym, aby do 2017 roku, kiedy przypada 200. rocznica śmierci Kościuszki, kopiec wyglądał jak należy. Do tego czasu chcielibyśmy także dźwignąć z ruin bastion i zakończyć prace nad muzeum Kościuszki – powiedział "Gazecie" tuż po naradzie Mieczysław Rokosz, prezes Komitetu Kopca Kościuszki.
Kopiec Kościuszki usypano w latach 20. XIX w. dla uczczenia przywódcy Insurekcji.
Autor: DAH
Data publikacji: 05.07.2011 r.
Miejsce publikacji: 2