28.09.2012 r. – Katedra na Wawelu | Małgorzata Mrowiec
Rysunki ukryte w kaplicy
WAWEL. Konserwatorzy zabrali się za czyszczenie i uzupełnianie złoceń. Gdy odkręcali ozdobne rozety, pokazały im się rysowane ołówkiem wilk, pajac, napisy…
Toczą się prace konserwatorskie w kaplicy Potockich – jednej z wieńca kaplic otaczających katedrę wawelską. W ubiegłym roku wymieniono świetlik i pokrycie kopuły, teraz zajęto się jej wnętrzem. Było ono już bardzo brudne, od dawna nie odnawiane.
Konserwatorzy, którzy zaczęli tu działać w czerwcu, dokonali ciekawego odkrycia: znaleźli rysunki i napisy z czasu gruntownej przebudowy kaplicy, z I połowy XIX wieku. Gdy odkręcali odczyszczane przez siebie złocone rozety we wnętrzu kopuły, pokazały im się rysowane ołówkiem m.in. wilk w potrzasku czy pajac w czapce, który rękami rozwiera usta i pokazuje język. Jest też data 1836 i nazwisko wykonawców sztukaterii (dekoracji). Takie ukryte pamiątki pozostawiła po sobie ekipa, która zajmowała się przebudową kaplicy.
– Znaleźliśmy około dziesięciu obrazków. Dotąd nie było o nich wiadomo. Są też napisy, a jeden z nich to ,,Polska w Nieszczęściu" – konserwator Ryszard Ochęduszko pokazuje napis wyryty od spodu jednej z rozet. – Polska była wtedy pod zaborami, z tym zapewne należy go wiązać-komentuje.
Wnętrze kaplicy Potockich będzie restaurowane do końca przyszłego roku. Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa przeznaczył na tegoroczny I etap konserwacji 600 tys. zł.
Początki kaplicy Potockich są gotyckie. Została ufundowana w 1381 r., ukończona w 1425. Gruntowną przebudowę (na późnorenesansową) przeszła w II poł. XVI wieku, odkąd stała się mauzoleum biskupa Filipa Padniewskiego. Autorem tamtej przebudowy był wybitny rzeźbiarz i architekt Jan Michałowicz z Urzędowa, jego dziełem jest też alabastrowy pomnik biskupa w kaplicy. W latach 30. XIX w. kaplica została przebudowana na grobową dla rodziny Potockich. Jest przykładem klasycyzmu. Znajduje się tam nagrobek Artura Potockiego autorstwa duńskiego rzeźbiarza – monumentalny posąg Chrystusa. Wnętrze zdobią biało-różowe imitacje marmuru (częściowo też naturalny kamień), stiuki i złocenia.
Autor: Małgorzata Mrowiec
Data publikacji: 28.09.2012 r.
Miejsce publikacji: 4