18.12.2005 – Katedra na Wawelu | MONIKA CHYLASZEK-JAROSZ
Rozpoczyna się remont kaplicy Batorego na Wawelu. Odnawianie perły
To będzie przedsięwzięcie na miarę odnowy kaplicy Zygmuntowskiej – uważają konserwatorzy. W archikatedrze na Wawelu rozpoczyna się remont kaplicy Batorego, której projektantem był Santi Gucci. To ostatni moment, by obejrzeć ją nie zastawioną rusztowaniami. Efekt pracy konserwatorów będziemy oglądać dopiero za dwa-trzy lata.
Jeszcze dokładnie nie wiadomo, jak długo potrwa remont. Wiele zależy od niespodzianek, na jakie mogą natrafić konserwatorzy podczas badań przeprowadzonych przed rozpoczęciem prac. Do tej pory ustalono zakres prac. Wiadomo, że jeszcze przed ustawianiem rusztowań zaprojektowane zostanie oświetlenie kaplicy, które po remoncie wyeksponuje jej najcenniejsze elementy.
– Stan kamienia jest dobry – ocenia prof. Ireneusz Płuska, który kierował pracami w kaplicy Zygmuntowskiej. -Po oczyszczeniu nagrobek Batorego będzie jaśniejszy. Blask odzyskają też czarne marmury, z których jest wykonana okładzina ścian i stalle.
Nagrobek Batorego, który także zaprojektował Gucci, pierwotnie był polichromowany. Chociaż nikt koloru nie zamierza przywracać, remont będzie okazją do zdokumentowania zachowanych śladów.
Najwięcej pracy konserwatorzy będą mieli z malowidłami na sklepieniu. Są niekompletne i wiadomo, że były przemalowywane.
– To malowidła powiązane z polichromiami ruskimi z kaplicy Świętokrzyskiej – podkreśla prof. Władysław Zalewski. – Oryginalnych zachowało się jednak niewiele.
Dopiero po przeprowadzeniu badań i pierwszych próbach odczyszczenia malowideł będzie wiadomo, jaki zakres będzie miała ich konserwacja.
Remont kaplicy będzie okazją do otworzenia krypty Tarnowskich i sprawdzenia stanu znajdujących się tam cynowych sarkofagów. Planuje się też sprawdzenie kamerą termowizyjną, czy pod kaplicą nie ma innych komór grobowych.
Ponieważ w kaplicy Batorego przechowywany jest Najświętszy Sakrament, na czas remontu zostanie zdemontowane i przeniesione do innej kaplicy odnowione kilka lat temu tabernakulum.
Prace w kaplicy Batorego finansuje Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. W tym roku na wszystkie prace w katedrze, które obejmują rozpoczęcie konserwacji wnętrza kaplicy Batorego oraz ocieplenie sklepienia nad kaplicą Świętokrzyską, SKOZK przeznaczył 450 tys. zł.
DZIEŁO SANTI GUCCIEGO
Kaplicę wybudowano pod koniec XIV w. Tutaj spoczywa królowa Elżbieta, trzecia żona Władysława Jagiełły. W latach 1594-1595 Anna Jagiellonka przekształciła ją w kaplicę grobową swojego męża – Stefana Batorego. Pracami kierował Santi Gucci. Jest on także autorem nagrobku króla oraz stalli przy wejściu. Na sklepieniu zachowały się malowidła Kaspra Kurcza z 1594 r. W XVII wieku zmieniono wystrój kaplicy, dodając okładzinę ścian i stalle z czarnego marmuru. Od XVI wieku kaplica była połączona przejściem z zamkiem. Obecnie jest ono zamurowane.
Autor: MONIKA CHYLASZEK-JAROSZ
Data publikacji: 18.12.2005
Miejsce publikacji: 1