Prace konserwatorskie na Wawelu. Krypta św. Leonarda odnowiona
Ponad 4 mln zł wydał w tym roku Społeczny Komitet Odnowy Zabytków na prace konserwatorskie na wzgórzu wawelskim w budynkach zamku i katedry.
Kontynuowane były prace w budynku nr 7 (obok Muzeum Katedralnego), w którym w przyszłości mieścić się będą archiwum wawelskie, dział oświatowy oraz biura. Efektem jest odnowienie pięknej gotyckiej elewacji budynku. Natomiast we wnętrzu prace są w toku – planuje się, że oddanie obiektu do użytku nastąpi w roku 2009. Odnowiony został też kolejny fragment murów kleszczowych Wawelu do strony Wisły.
Natomiast w katedrze wawelskiej ukończone zostały prace w kaplicy Hińczy z Rogowa pod wezwaniem śś. Młodzianków. Ta gotycka kaplica – obecnie zachowana jedynie w małym fragmencie – była ozdobiona polichromiami w stylu bizantyjskim. Fragmenty, które się zachowały, zostały poddane konserwacji. Nie zdecydowano się na rekonstrukcje brakujących części, ale pozostawiono malowidła w formie reliktu.
W Krypcie św. Leonarda w Grobach Królewskich przeprowadzono konserwację wnętrza oraz sarkofagów. Konserwatorzy odnowili zabrudzone i zniszczone sklepienia (są one podwieszane na metalowych konstrukcjach, które zaczynają rdzewieć), oczyścili ściany z brudu. Odnowili też sarkofagi. Do krypty mają wrócić jeszcze dwie lampy, wykonane według projektu Jana Matejki (z motywem korony). W podziemiach, w krypcie Srebrnych Dzwonów zamontowano nowe okna, które pozwolą na wentylację wnętrza. Po konserwacji są już witraże, stanowiące wyposażenie krypty: pochodzą one w przełomu wieku XIX i XX, zakupione zostały w Austrii, a doskonale naśladują średniowieczne witraże – być może zostały wykonane z fragmentów średniowiecznych szkieł.
Nowym zadaniem, które podjęli konserwatorzy, jest restauracja zakrystii kaplicy biskupa Piotra Tomickiego. Kaplica została zbudowana przez Berrecciego w 1530 roku, w tym samym czasie powstała zakrystia. Okazuje się, że w ścianie, która pierwotnie była elewacją katedry, zachowały się fragmenty kamiennego obramienia okiennego, należącego do sąsiedniej kaplicy Grota. Obecny wystrój zakrystii pochodzi zapewne z 1871 roku i jest dziełem malarza Erazma Fabijańskiego. W przyszłym roku powinna zostać przedstawiona propozycja aranżacji wnętrza, które ponownie będzie pełnić funkcję zakrystii (w ostatnim czasie było magazynem).
Autor: (WT)
Data publikacji: 21.12.2007
Miejsce publikacji: 4