21.11.2013 r. – Katedra na Wawelu | Małgorzata Mrowiec
Kaplica Potockich odzyskuje blask. Katedra czeka na dalsze remonty
Wawel. Zakończył się drugi sezon prac konserwatorskich w kaplicy Potockich w katedrze na Wawelu. W tym roku konserwatorzy zajęli się tutaj renowacją XVI-wiecznego nagrobka bp. Padniewskiego, z jego alabastrową rzeźbą. Odnowili też elementy architektoniczne kaplicy.
Przemalowany w XIX w. na kolor ciemnoszary (pokryty marmoryzacją, imitującą naturalny kamień), teraz nagrobek bp. Filipa Padniewskiego odzyskał swoje pierwotne kolory. Oczyszczono i wypolerowano również okładziny ścian kaplicy.
Ta wawelska kaplica została ufundowana w 1381 r., jej budowę ukończono w 1425 r. W swojej historii była dwukrotnie przekształcana W latach 1572-1575 przebudował ją dla bp. Padniewskiego – na jego mauzoleum – największy polski rzeźbiarz doby późnego renesansu, Jan Michałowicz z Urzędowa. Po przebudowie w XIX w. stała się ona z kolei kaplicą grobową rodziny Potockich.
Obecna konserwacja trwa na razie półtora roku. Dotychczas remont wnętrza kaplicy, finansowany głównie z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, kosztował prawie 1,4 mln zł.
Prowadzone prace przyniosły odkrycia. Gdy w zeszłym roku konserwatorzy odkręcili ozdobne złocone rozety we wnętrzu kopuły kaplicy, znaleźli tam rysunki i napisy z czasu przebudowy z I połowy XIX wieku. Pokazały im się rysowane ołówkiem m.in. wilk, pajac czy napis „Polska w Nieszczęściu". – Odczytujemy go jako przekaz dotyczący tego, że Polska była wtedy pod zaborami – mówi Grażyna Chromy-Rościszewska, która prowadzi tu prace wraz z Ryszardem Ochęduszko.
Teraz konserwatorzy też zostawili po sobie pamiątkę: pod jedną z rozet schowali m.in. listę i zdjęcie zespołu zajmującego się pracami, życzenia dla przyszłych pokoleń, monety oraz pierwszą stronę aktualnego wydania „Dziennika Polskiego".
W przyszłym roku w kaplicy planowane jest jeszcze odnowienie postaci Chrystusa dłuta duńskiego rzeźbiarza Bertela Thorvaldsena, a także ołtarza (obraz przedstawiający Chrystusa ukrzyżowanego, autorstwa Giovanniego Francesco Barbieriego zw. Guercino jest już odnowiony) i posadzki. Po zakończeniu tych prac, najwcześniej jesienią 2014 roku, będą tu mogli zaglądać turyści, w kaplicy odprawiane też będą nabożeństwa.
Ponadto w katedrze planowana jest też konserwacja jej głównych drzwi (prawdopodobnie odzyskają niegdysiejszy malachitowy kolor). Proboszcz parafii archikatedralnej, ks. prałat Zdzisław Sochacki wylicza też inne poważne przedsięwzięcia, które chciano by rozpocząć: to odnowa sklepienia katedry i niektórych polichromii, a także remont Wieży Zegarowej, która nie jest w dobrym stanie (m.in. drewniane elementy konstrukcji są zaatakowane przez owady). To prace bardzo kosztowne, wieloletnie, które trzeba będzie wykonywać etapami. Parafia stara się już o dotacje na ten cel.
Autor: Małgorzata Mrowiec
Data publikacji: 21.11.2013 r.
Miejsce publikacji: 4