Zamknięta dotąd dla turystów mroczna kaplica Wazów w Katedrze Wawelskiej, już wkrótce stanie się kolejną atrakcją Wawelu. Konserwatorzy zakończyli właśnie jeden z ważniejszych etapów jej odnawiania – prace wewnątrz latarni i kopuły.
Po 1,5-rocznym oczyszczaniu malowideł i dekoracji rzeźbiarskich oraz mrówczej wręcz rekonstrukcji brakujących elementów, efekt przeszedł wszelkie oczekiwania. W pełnej krasie zaprezentował się kunszt XVII w. włoskich mistrzów sztukaterii.
Nie ma już wątpliwości, że po zakończeniu prac w 2O11 roku, kaplica Wazów, będzie równie piękna, jak jej siostrzana kaplica Zygmuntowska,
Konserwatorzy, pod kierunkiem Ignacego Jakubczyka, odnowili w kopule cztery XVIII wieczne malowidła ze scenami z życia Marii Panny. Z kolei zespół Ryszarda Ochęduszko, zajmujący się sztukaterią, zakończył prace nad barokowymi dekoracjami i złoceniami. – Nie złociliśmy sztukaterii, jak nasi poprzednicy. Płatkami złota zostało pokryte głównie ich tło – zdradza Grażyna Chromy-Rościszewska, kierownik spraw merytorycznych zespołu. – Uzupełniliśmy też ubytki i pokryliśmy je wapienną pobiałą – wylicza.
Niestety, trzeba też było naprawić błędy, jakich dokonali tu konserwatorzy w latach 70. – Prawdopodobnie mieli zbyt mało funduszy na przeprowadzenie remontu – tłumaczyli poprzedników autorzy dzisiejszych prac.
Wczoraj komisja Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa uznała prace w kopule za zakończone. Teraz konserwatorzy przeniosą się niżej, w część tzw. tamburu (podstawa kopuły), w którym znajdują się kuliste okna.
Przez najbliższe miesiące prace będą się przesuwać w dolne partie. Tam ściany i posadzka są wyłożone czarnym marmurem dębnickim.
Konserwację kaplicy finansuje SKOZK. Przywrócenie jej blasku pochłonie w sumie 1,8 mln zł.
Barokowa kaplica Wazów, zwana także kaplicą Psałterzystów, powstała w 1676 r. Na zewnątrz jest kopią kaplicy Zygmuntowskiej. W krypcie pod kaplicą znajdują się trumny: Zygmunta III Wazy, Konstancji Austriaczki, kardynała Jana Alberta Wazy, Ludwiki Marii Gonzaga, Jana Kazimierza Wazy oraz Jana Zygmunta Wazy.
Anna Agaciak Polska Gazeta Krakowska 11 marca 2010 r.
Autor: Anna Agaciak
Data publikacji: 11.03.2010 r.
Miejsce publikacji: 1