29.10.2014 r. – Kaplica pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty | Małgorzata Mrowiec
Zabytkowa kaplica przy ul. Dobrego Pasterza z odnowionym wnętrzem
Zabytki. Zakończył się, trwający kilka lat, remont kaplicy pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty na Prądniku Czerwonym. Odnowione wnętrze olśniewa, czeka jeszcze na ławki.
Kaplica przy ul. Dobrego Pasterza 117 była niegdyś elementem folwarku dominikańskiego, który istniał tu do 1945 roku. Jest późnorenesansowa, powstała w 1642 roku.
W 2009 r. ruszył jej remont. Zajęto się m.in. naprawą latarni wieńczącej kopułę, odnowieniem dachu. We wnętrzu konserwatorzy odkryli malowidła: dwanaście tzw. zacheuszków, czyli niedużych krzyży konsekracyjnych. To najstarsza faza zachowanej dekoracji wnętrza, z czasu powstania budowli.
Natomiast z XVIII w. pochodzą malowidła w kopule, o charakterze rokokowym. Przedstawiają sceny z życia św. Jana Chrzciciela: narodzenie, kazanie na puszczy, chrzest Chrystusa oraz ścięcie Jana Chrzciciela. – Wyjątkowe jest to, że w ciągu ponad dwóch stuleci od czasu powstania malowideł nikt w nic nie ingerował, nie były poddawane renowacji ani
przemalowywane – podkreśla Ewa Zielińska z firmy AC Konserwacja Zabytków Piotrowski, która zajmowała się pracami we wnętrzu. W Krakowie zachowało się bardzo mało rokokowych malowideł, więc te w kaplicy są tym cenniejsze.
Dzięki konserwacji polichromie odzyskały intensywną kolorystykę, wnętrze pojaśniało. Pojaśniał też XIX-wieczny ołtarz i rzeźby na nim z XVIII wieku. Usunięto z nich wtórne przemalowania, anioły na ołtarzu znów mają błyszczące szaty. Podczas demontażu ołtarza odkryto obraz patronów kaplicy. To obraz zasuwowy, który musiał kiedyś spaść i nikt go wcześniej nie wydobył.
W tym roku w środku renowację przeszła posadzka i elementy metalowe, w tym chrzcielnica. Kaplica zyskała nowoczesne oświetlenie, czeka jeszcze na wyposażenie, m.in. ławki. Wykonane też zostało odwodnienie terenu wokół budynku.
Autor: Małgorzata Mrowiec
Data publikacji: 29.10.2014 r.
Miejsce publikacji: 4