Niebieskie kafelki. Zabytkowa aula Instytutu Ginekologii CM UJ
W auli Instytutu Ginekologii Collegium Medicum UJ trwa czyszczenie przedwojennych siedzisk, uzupełnianie niebieskich kafelków i porządkowanie instalacji. Prace mają zakończyć się na przełomie stycznia i lutego.
Aula powstała w latach 30. według projektu Jerzego Struszkiewicza. Dwustu studentów słuchało w niej wykładów, oglądało sekcje zwłok i pokazowe operacje. Do dziś zachowało się całe przedwojenne wyposażenie sali, łącznie z ceramicznymi kontaktami, lampami i umywalkami, w których lekarze myli ręce przed zabiegami.
Aula przechodzi właśnie pierwszą w historii renowację. Specjaliści czyszczą 201 drewnianych siedzisk i podtrzymującą je konstrukcję z rzadkiego mosiądzu wysokoniklowego. Na montaż czeka już 60 zaplecków. Niebieskie kafelki, których w niektórych miejscach brakuje na ścianach, uzupełniane są płytkami zdjętymi zza grzejników. W to miejsce trafią natomiast rekonstrukcje, dorobione na zamówienie w manufakturze.
Prace, które pochłoną ok. 500 tys. zł, finansuje Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa oraz Collegium Medicum. Remont zakończy się na przełomie stycznia i lutego.
Autor: (KK)
Data publikacji: 30.12.2005
Miejsce publikacji: 4