05.11.2012 r. – Fundusze SKOZK dla kościołów na Kazimierzu | Małgorzata Mrowiec
Powrót 32 aniołków
ZABYTKI. Konserwatorzy znaleźli ślady po główkach, będą je przywracać.
Odzyskują blask jedne z największych krakowskich ołtarzy: w kościele św. Katarzyny przy ul. Augustiańskiej i w Bazylice Bożego Ciała na Kazimierzu.
Oba są z I połowy XVII wieku i należą do trzech powstałych w tamtym czasie tak dużych ołtarzy w Krakowie – obok tego w kościele u Dominikanów. Ołtarz w kościele św. Katarzyny – jak zmierzyli konserwatorzy – ma 18,5 m wysokości, a w kościele Bożego Ciała prawie 22 metry.
– Był wręcz zmasakrowany przez owady – prowadzący prace konserwator Krystyn Kozieł tak mówi o pochodzącym z 1634 r. drewnianym ołtarzu głównym w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Małgorzaty.
Obiektu nie oszczędzały nie tylko drewnojady, ale też historia. Kościół ten przecież w XVIII wieku dotknęło trzęsienie ziemi, a na początku XIX wieku Austriacy zamienili świątynię na magazyn swojego wojska, przyczyniając, się do dalszej jej dewastacji.
Właśnie zakończył się tegoroczny, drugi z trzech zaplanowanych etapów prac przy okazałym ołtarzu, przed którym chętnie zawierane są śluby -rocznie około stu. Zyskał nową drewnianą konstrukcję, która będzie go trzymać w całości, zajęto się też jego dezynsekcją, impregnacją, a konserwację estetyczną przeszły dwie górne kondygnacje. Odnowiono obraz w głównym polu (przedstawiający mistyczne zaślubiny św. Katarzyny, XVIII-wieczny), jak nowe wyglądają figury świętych.
A całkowicie nowe, choć odtwarzane, będą 32 aniołki, które mają trafić na ołtarz. Stanie się tak, bo podczas prac u św. Katarzyny konserwatorzy dokonali ciekawego odkrycia.
– Odkryliśmy, że kolumny ołtarza zdobiły główki aniołków. Są widoczne miejsca po nich, bez polichromii i z otworami po mocowaniu, wypełnionymi podczas wcześniejszych prac konserwatorskich— pokazuje Krystyn Kozieł. Na kolumnach ostały się cztery anielskie główki – po zakończeniu remontu będzie ich już 36.
Tegoroczne prace u św. Katarzyny pochłonęły 800 tys. zł, które przekazał Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. Na dokończenie całości renowacji (co planuje się na listopad przyszłego roku) potrzeba kolejnych 1,2 mln złotych.
Również w Bazylice Bożego Ciała Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich (ul. Bożego Ciała) to już drugi rok prac przy ołtarzu głównym.
Ołtarz jest wczesnobarokowy, a znajduje się w nim obraz przedstawiający Boże Narodzenie; którego autorstwo przypisuje się włoskiemu malarzowi Tomaszowi Dolabelliemu. Wymagał odczyszczenia, renowacji, trucia owadów.
W tym roku zajmowano się też konserwacją sklepienia i ścian prezbiterium w obrębie ołtarza, gdzie pod tynkami została odkryta wysokiej klasy dekoracja malarska renesansowa, z elementami gotyckimi.
Na tegoroczne prace popłynęły tu 2 mln zł ze SKOZK, natomiast na ostatni etap renowacji potrzeba jeszcze ponad milion złotych.
Autor: Małgorzata Mrowiec
Data publikacji: 05.11.2012 r.
Miejsce publikacji: 4