04.07.2013 r. – Fort „Kościuszko” | Małgorzta Mrowiec
Wystawy i konferencje przy kopcu Kościuszki
INWESTYCJE. Po prawie dwóch latach prac dobiega końca odnowa zrujnowanej, zabytkowej (z połowy XIX w.) kurtyny l – V fortu „Kościuszko". Na zlecenie zarządzającego fortem Komitetu Kopca Kościuszki w zrewitalizowanych wnętrzach powstało centrum konferencyjno-wystawiennicze.
Kurtyna to element fortecznej budowli, który łączy dwa bastiony. Na nim niegdyś ustawiano armaty, wtaczane na górę po specjalnej rampie.
Kurtynę tworzyły dwa niezależne mury, zasypane wewnątrz ziemią, z wałem ziemnym na samej górze. Teraz natomiast te mury opróżniono z ziemi.
Po usunięciu ziemi naszym oczom ukazały się piękne ceglane luki, które były zasypane przez ponad 160 lat- wspomina Marek Kucwaj, menedżer projektów firmy Skanska, która zajęła się gruntownym odnowieniem kurtyny fortu. Owe łuki, które pierwotnie nie były przeznaczone do oglądania teraz stały się ozdoba nowego wnętrza.
Mur osuszono, odczyszczono z zabrudzeń i mikroorganizmów, uzupełniono ubytki, wzmocniono fundamenty. Pomiędzy murami zbudowano dwie kondygnacje centrum konerencyjno-wystawienniczego. Całość przykryto dachem ze świetlikiem, który zarazem jest tarasem z widokiem na kopiec – już teraz dostępnym.
– Skanska zamknęła swój zakres prac, natomiast inwestycja jest ukończona w ok. 95 procentach. Jeszcze przez kilka miesięcy będą prowadzone prace konserwatorskie przy ścianie południowej, z zewnątrz – mówi Leszek Cierpiałowski, dyr. biura Komitetu Kopca Kościuszki.
W centrum, które ma nosić imię Tadeusza Kościuszki, jest miejsce na konferencje, odczyty, zjazdy oraz wystawy. Docelowo powstanie muzeum poświęcone Kościuszce. W kurtynie są również m.in. toalety dla odwiedzających, których dotąd brakowało pod kopcem, oraz zaplecze gastronomiczne dla części konferencyjnej. W sumie centrum ma ok. l tys. m. kw. Koszt tej inwestycji to niespełna 8 mln zł – głównie z funduszy unijnych i Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.
Pierwsi zwiedzający będą mogli się tu pojawić 17 lipca, na czasowej wystawie fotografii z pogrzebu gen. Sikorskiego.
Autor: Małgorzta Mrowiec
Data publikacji: 04.07.2013 r.
Miejsce publikacji: 4