Zakończyła się trwająca prawie dwa lata odnowa zabytkowych murów obronnych fortu kopca Kościuszki w Krakowie. W wyremontowanych wnętrzach powstało centrum konferencyjno-wystawiennicze, które będzie nosiło imię przywódcy insurekcji.
Jak poinformował Marek Kucwaj z firmy Skanska, która była wykonawcą prac budowlanych, renowacja zabytkowego obiektu odsłoniła jego dawne walory, nadając mu jednocześnie nowe funkcje wystawowe i konferencyjne.
Oczyszczone, uzupełnione
Prace objęły zabytkową Kurtynę I-V Fortu nr 2 "Kościuszko" – czyli mury obronne przylegające do Bastionu V i Kaponiery. Ceglano-kamienny obiekt przed rozpoczęciem prac budowlanych składał się z dwóch murów grubości 3 i 1,15 m. W ramach prac konserwatorskich powierzchnia cegieł została oczyszczona z zabrudzeń i mikroorganizmów, a braki w wątkach ceglanych uzupełnione. Przeprowadzono też renowację elementów kamiennych, łącznie z wykonaniem replik zniszczonych i brakujących zwieńczeń murów tzw. zębami, czyli krenelaży.
– Pierwszym etapem prac, jaki wykonaliśmy, było wybranie ogromnych ilości ziemi, którą była zasypana przestrzeń pomiędzy murami fortu – wyjaśnił Kucwaj. Po usunięciu ziemi odkryto ceglane łuki, zasypane przez ponad 160 lat. Kolejnym etapem prac było wzmocnienie fundamentów obiektu, a następnie budowa dwóch kondygnacji centrum konferencyjno-wystawienniczego pomiędzy murami fortu. Obiekt przykryto stropodachem, który pełni jednocześnie funkcję tarasu widokowego.
Inwestycja kosztowała 7,8 mln zł
W dwukondygnacyjnym budynku o powierzchni około tysiąca metrów kwadratowych, który będzie nosił imię Tadeusza Kościuszki, będą się odbywały wystawy, prezentacje, szkolenia i konferencje. Przygotowano również pomieszczenia dla stałej wystawy muzealnej dotyczącej przywódcy insurekcji. W budynku znalazło się też zaplecze gastronomiczne. Obiekt został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, a w jego sąsiedztwie powstały parking i alejki dla pieszych.
Inwestycja kosztowała 7,8 mln zł brutto. Dofinansowanie projektu zapewniła Unia Europejska w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego oraz Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.
Autor: PAP, pg
Data publikacji: 03.07.2013 r.
Miejsce publikacji: 2