16.03.2012 r. – Dotacje z NFRZK w 2012 roku | Dawid Hajok
SKOZK uratuje kościoły, ale i prywatne kamienice
Ponad 42 mln zł przekaże w tym roku na ratowanie krakowskich zabytków SKOZK. Dzięki nim będzie można rozpocząć prace konserwatorskie m.in. w kaplicy Potockich w katedrze na Wawelu oraz na terenie byłego obozu Kraków-Płaszów.
W tym roku wprowadzone zostały nowe zasady przyznawania pieniędzy – ułożono ranking obiektów. Zabytki podzielono na cztery grupy: obiekty użyteczności publicznej, budynki sakralne, kamienice i cmentarze. Te kategorie – jak podkreślił wczoraj wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa Bogusław Krasnowolski – są pomocne w wyłonieniu obiektów, które inaczej mogłyby przepaść wśród wielu wniosków.
SKOZK wesprze w tym roku 143 inwestycje w ponad stu obiektach.
Największe kwoty przeznaczone zostaną na: kontynuację prac w pałacu Krzysztofory (3 mln zł), konserwację wnętrza kaplicy Potockich oraz zakończenie remontu elewacji południowej katedry na Wawelu (w sumie niemal 1,5 mln zł), remont placu przed kościołem oo. Dominikanów i renowację klasztornych krużganków (łącznie ok. 1,5 mln zł), drugi etap rewaloryzacji ogrodów królewskich na Wawelu (l,187 mln zł) oraz na remont wnętrz Pałacu Książąt Czartoryskich (ok. 1,1 mln zł).
W kościele Bożego Ciała na Kazimierzu rozpocznie się konserwacja ołtarza głównego i zabezpieczenie warstw tynku za ołtarzem (2 mln zł). 1,192 mln zł SKOZK przekaże na zabezpieczenie konstrukcji jednego z najstarszych krakowskich kościołów – św. Mikołaja. W opactwie oo. Cystersów w Mogile konserwacji zostanie poddane prezbiterium kościoła z XVI-wiecznymi malowidłami Stanisława Samostrzelnika (600 tys. zł).
Znalazły się też środki (425 tys. zł) na rozpoczęcie prac przy zagospodarowaniu terenu byłego obozu Kraków-Płaszów (projekt już od kilku lat czeka na realizację). Jak podkreślał wiceprzewodniczący SKOZK, miejsce to ma wielką wartość historyczną, której nie można bagatelizować.
Po wprowadzeniu nowych zasad przydzielania dotacji wzrosła liczba prywatnych kamienic i obiektów o funkcji mieszkalno-usługowej, które otrzymają wsparcie. – To ponad 13 procent naszego budżetu – mówił wiceprzewodniczący Krasnowolski. SKOZK przeznaczy pieniądze na sfinansowanie prac w ponad 30 takich obiektach.
Pieniądze, którymi w ramach Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa dysponuje SKOZK, pochodzą z budżetu państwa i są przekazywane za pośrednictwem Kancelarii Prezydenta.
Autor: Dawid Hajok
Data publikacji: 16.03.2012 r.
Miejsce publikacji: 2